Gündem Haberleri

  Asla müsamaha yok

  Hürriyet Haber
  08.12.2009 - 00:12 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını bahane ederek çeşitli kentlerde düzenlenen yasadışı eylemlere asla müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi. Atalay, çocukların arkasına saklanarak, onları güvenlik güçlerinin karşısına çıkaranların, hak ettikleri cezayı göreceklerini belirterek, “Hiç kimse terörü ve teröristi meşrulaştıramaz. Terör ve teröristle mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de tavizsiz bir şekilde ve kararlılıkla devam etmektedir” dedi.

  119 kişi tutuklandı

  Atalay, dün bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, demokratik açılımın da teröre feda edilmeyeceğini bildirdi.

  Atalay, yaklaşık 15 gündür devam eden gösteriler nedeniyle 799 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 119’unun tutuklandığını açıkladı. Atalay, “Kamu mallarını ateşe verenler, telafisi imkansız bazı acılara da sebep olmuşlardır. Yaklaşık 1 ay önce terör örgütü yandaşlarının İstanbul’da belediye otobüsünü molotofkokteyli atmaları sonucu yaralanan bir kızımız, maalesef hayatını kaybetmiştir. Bu konuda üzüntümüz sonsuzdur. Bu olayla ilgili 7 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 6’sı tutuklanmıştır” dedi. Atalay, Diyarbakır’da bir üniversite öğrenci-sinin ölümü ile sonuçlanan olayın da adli makamlarca soruşturulduğunu söyledi.

  Medyaya uyarı

  Atalay, olayları aktarırken medya mensuplarının da sorumlu davranmasını istedi. Atalay, “Basınımızdan bizim talebimiz milletimizin hassasiyetini dikkate alarak kin ve husumeti teşvik ve tahrik edici olayları olduğundan büyük gösteren haber ve yayınlardan uzak durulmasıdır” isteminde bulundu.
  Tarihi, büyük düşünenlerin yaptığını, küçük hesap peşinde olanlara da en fazla dipnot düşüldüğünü savunan Atalay, “Bu nedenle hükümet olarak diğer hizmetlerde olduğu gibi demokratik açılım konusunda da tüm engellemelere rağmen ‘durmak yok yola devam’ diyoruz” dedi.

  DTP kendisi bilir

  Atalay, DTP’nin kapatılması davasıyla ilgili, “Biz öteden beri demokratik rejimlerde parti kapatılmasına karşıyız. Bu dava ile ilgili süreci de yakından takip ediyoruz” demekle yetindi. DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna’nın, “Partimiz kapatılırsa tabanımız dağa çıkılması yolunda görüş bildiriyor” açıklaması için de Atalay, “Kendileri bilir” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı