Gündem Haberleri

  Asla dokunulmaz

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  20.04.2016 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Facebook’tan yaptığı paylaşımlar nedeniyle ’suç işlemeye alenen tahrik etmek’ suçundan yargılanıp beraat eden Doç. Dr. Sibel Özbudun davasında mahkeme emsal olacak bir gerekçe yazdırdı. Kararda “İfade özgürlüğü hakkının içeriğine asla dokunulmaz. Yargıç, ifade özgürlüğü konusunda Avrupa standartlarını uygulamalıdır” denildi.

  Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre Doç. Dr. Sibel Özbudun 11 Ağustos 2015’te Facebook hesabından maskeli ve elinde molotofkokteyl gibi bir malzeme bulunan eylemcinin fotoğrafını ve “Yönetmeliğiniz sizin olsun, isyan bizimdir” yazısını paylaştı. Özbudun ardından da Can Yücel’e ait olduğu öne sürülen, “Bu ülke bölünsün istiyorum” dizelerini paylaştı. Bu paylaşımlar nedeniyle Doç. Dr. Özbudun hakkında ‘suç işlemeye alenen tahrik etmek’ ve ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla ayrı dava açıldı.

  İLK DURUŞMADA BERAAT

  Özbudun ‘suç işlemeye alenen tahrik’ten açılan dava nedeniyle 17 Mart’ta Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıktı ve ilk duruşmada beraat etti. Hâkim Aydoğan Levent Gedik, kararın gerekçesini açıkladı. Kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. maddesinin 2. fıkrasındaki “Demokratik bir toplumda zorunlu tedbirler olarak, ulusal güvenliğin, toprak bütünlüğün veya kamu emniyetinin korunması, kamu düzenin sağlanması için bazı sınırlamalar ve yaptırımlar uygulanabileceği” ifadesi hatırlatıldı. Kararda özetle şu değerlendirmelere yer verildi:

  ÖNCE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

  “İfade özgürlüğü hakkının içeriğine asla dokunulmaz. Unutulmamalıdır ki bir hakkın içeriği üzerinde bir sınırlama, hiçbir zaman o hakkın yok edilmesi gibi bir sonucu hatırlatmamalı, sınırlama o hakkı yok etmemelidir.

  Önemli olanın insanların ifade özgürlüğünden yoksun kılınması olmayıp, onların bu özgürlüğü suiistimal edecek tarzda kullanmasının cezalandırılmasıdır.

  AİHM’nin içtihatı türünden Avrupa standartları, ifade özgürlüğüne ülke yasalarında ve içtihat hukukundan daha yüksek düzeyde bir koruma sağladığı kabul edildiğinde o ülke Anayasasına, kanununa ve AİHM’in içtihatları doğrultusunda karar verme yetkisine sahip her yargıcın yapabileceği tek şey daha yüksek olan Avrupa standartlarını uygulamaktadır.

  Bireylerin bakış açılarına hoşgörü, demokratik sistemin önemli bir bileşenidir.

  Sanık tarafından yapılan paylaşım, kullanılan resim ve sözlerin somut bir eylem çağrısı içermediği, intikam ve silahlı direniş yolunda bir kışkırtma oluşturmadığı değerlendirilmiştir. Söz konusu şiirin de Can Yücel’e ait olup olmadığı kesin değildir

  DİĞER DAVA BUGÜN

  Özbudun, propaganda suçundan bugün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak. Avukat Levent Kanat, beraat gerekçesini, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine de sundu.

  Etiketler: facebook , mahkeme , karar , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı