Gündem Haberleri

  Asla bakan vermem

  Hürriyet Haber
  08.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kabinede revizyon

  DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, kendisiyle birlikte, kabinesinde 17 icracı, 7 devlet bakanı olacağını açıkladı. Ecevit, 20 olan devlet bakanlığı sayısını 7'ye, toplam bakan sayısını da 38'den 25'e düşürüyor. Ecevit, kabinesinde kimlere görev vereceğinin yanı sıra hangi kuruluşu, hangi bakanlığın bünyesine alacağı hususunda da önemli bir çalışma yapacak. Bu çerçevede MTA'nın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün Milli Eğitim Bakanlığı, Köy Hizmetleri'nin Bayındırlık veya Tarım Bakanlığı'na bağlanması gündeme gelebilir. Ecevit, ekonomi ve dış politika konusunda kabinede var olan çok başlılığa son vermeyi hedefliyor. Hazine Müsteşarlığı'nın Maliye Bakanlığı'na bağlanması da söz konusu.

  Kamu bankaları, Dış Ticaret, Özelleştirme gibi ekonomi konularının tek bir devlet bakanlığında toplanması da planlanıyor. Bu bakanlığın başına da Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın getirilmesi düşünülüyor. Böylece Çiller'in şartının da yerine gelmiş olacağı vurgulanıyor. Ancak kendi bakanlığında başarılı olan ve bu yüzden bazı çevrelerin tepkisini toplayan Uluğbay'ın, başka bir bakanlığa atanmasının yanlış yorumlanmasından da endişe ediliyor. Uluğbay'ın, Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan ile birlikte Başbakan Yardımcılığı'nı üstlenebileceği de ifade ediliyor. Ecevit'in yeni kabinede görev verebileceği muhtemel isimler şunlar: Ahmet Tan, Fikret Ünlü, Ziya Aktaş, Erdoğan Toprak, Abdullah Turan Bilge, Mehmet Yaşar Ünal, Mustafa İlimen, Güven Karahan, Metin Şahin, Metin Bostancıoğlu, Hayati Korkmaz, Hakan Tartan, Tahir Köse.

  DSP Lideri Bülent Ecevit ANAP ve DYP'den de bakan isteyeceğini açıklarken, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'den bu talebe anında ‘Ret’ yanıtı geldi. Çiller bunun yanı sıra, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ‘‘Azınlık hükümetine DYP ve ANAP'tan bakan alınsın’’ dediğine ilişkin iddialara da sert çıktı. Çiller, ‘‘Asla bakan vermem. DYP ve ANAP bakan verirse, biz yıktığımız ANASOL iktidarını kurmuş olmaz mıyız? Boşuna hayal kurmasınlar. Bu hükümetin mesuliyetini almayız. Bu hükümete ANAP da, bağımsızlar da bakan veremez’’ dedi. Hürriyet'e bilgi veren parti yönetimindeki kaynaklar, Çiller'in, Ecevit'in yalnız kendi milletvekilleriyle kuracağı bir azınlık hükümetine destek vereceğini savundular. DYP yöneticileri, ‘‘Yalnız biz değil, ANAP'ta bakan vermeyecek. Tansu Hanım bunu da Mesut Bey'e iletti’’ bilgisini aktardılar. DYP'li bir yönetici, Çiller'in görüşünü şöyle aktardı: ‘‘Biz Ecevit'in şahsına güven duyarız. Ama hâlâ 4'üncü partinin başkanlığındaki bir hükümeti içimize sindirebilmiş değiliz. Bunun sorumlusu biz değiliz. Bizim için önemli olan 18 Nisan seçimlerine kazasız belasız Türkiye'yi götürmek. Seçimlerin ertelenmemesi için de Sayın Ecevit'ten güvence alıp bu işe giriştik. Yalım Erez'de seçimlerin ertelenmesini isteyen çevrelere karşı kesin bir direniş görmedik. O yüzden Ecevit'in azınlık hükümeti formülünü yeniden getirdik. Sadi Irmak modelini reddettiğimiz için getirdik.’’  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı