GeriGündem Aşkın'ın duruşmasına 1 saat ara verildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşkın'ın duruşmasına 1 saat ara verildi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ve 9 sanık hakkında “ihaleye fesat karıştırmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak toplamak, resmi evrakta sahtecilik yapmak” iddiasıyla Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın bugünkü duruşmasına 1 saat ara verildi.

Rektör Aşkın'ın katılmadığı, saat 10.50'de başlayan duruşmada 9 sanık ile 4 müdahil ve 5 sanık avukatı hazır bulundu.
Mahkeme Başkanı, duruşmaya müdahil olmak isteyen 38 kişinin dilekçe talebini sanıklara sordu. Sanık avukatları Hazine Müsteşarlığı dışında diğer müdahillerin ihaleye ve ihale edimine fesat karıştırma suçlamasıyla ilgisi bulunmadığı gerekçesiyle müdahillerin bu talebinin reddedilmesini istedi.
Mahkeme heyeti, müdahillerin dinlenilmesi talebini kabul etti. 5 tanığın dinlenildiği duruşmaya daha sonra 1 saat ara verildi.

Tanıkların dinlenilmesi sırasında söz alan sanık Mehmet Ümit Ayral, İspanyol Expansiyon Firması ve YYÜ arasında imzalanan tıbbi cihaz alımı ihalesine teknik danışmanlık yaptığını, ihale kapsamındaki cihazların 2003 yılı Mart ve Nisan ayından itibaren hizmete girdiğini, bu cihazların hizmete girmesiyle hastanenin döner sermayesine kazanç sağlandığını, hastaların tedavi edildiğini, Van Vali Yardımcısı ile Rektör Yücel Aşkın'a bu cihazlarla anjiyo yapıldığını söyledi.
Duruşmaya Hazine Müsteşarlığı avukatı Mehmet Ateş ile İspanyol Expansiyon Firması'nı temsilen Mariya Jose Lanchares da katıldı. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle