Gündem Haberleri

  Aşkın ücretini biz mi belirliyoruz

  Hürriyet Haber
  19.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İTO Başkan Vekili İbrahim Çağlar, İDTM A.Ş.’nin eski genel Müdürü Alparslan Ertekin’in ’maaşı ve aşk hayatıyla ilgili iddialar’ için "Neymiş sosyal hayatı, duygusal ilişkileri.. Aşkın ücretini biz mi belirliyoruz, yoksa çamur mu atıyoruz? Usulsüzlük görülmüş, istifası istenmiştir. Yönetim kurulunun duygusal ilişki, özel hayat konusunda denetim yapacağını sanmıyorum" dedi.

  İSTANBUL Ticaret Odası’nın (İTO) dün yapılan olağan meclis toplantısında, bir süre önce istifa eden İDTM A.Ş.’nin genel müdürü Alparslan Ertekin’in maaşı, aşk hayatı ve yolsuzluk yaptığına dair iddialar gündeme getirildi. İTO meclisi üyesi Hacı Demir, "Bu iddiaları, Dünya Ticaret Merkezi’ni yöneten arkadaşlarımın yanıtlamalarını istiyorum. Genel müdürün sosyal hayatına ilişkin söylentiler var. Bunun aldığı maaşla izah edilemeyeceği söyleniyor. Ücret dışında yönetim kurulunun genel müdüre tanıdığı haklar, primler var mıdır? Genel müdürün istifasının ve görevden neden ayrıldığının izah edilmesi, parayla ilgili yetkilendirmeye bir açıklık getirilmesi lazım" dedi. Meclis üyesi İlhan Erem de Dünya Ticaret Merkezi’nin yapılışından bugüne kadar gelen birçok hata olduğunu iddia ederek, "Oda zarara sokulmuş. Yönetimin bunları size anlatması lazım. İşin aslını öğrenmeniz, ona göre de oy kullanmanız lazım. Bu işlere tam manasıyla sarılmıyorsunuz, seçtiğiniz yönetim kurulunu denetlemiyorsunuz" diye konuştu.

  İMZASIZ MEKTUPLA LEKELEMEYİN: İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın Seul’de olması nedeniyle dünkü meclis toplantısında yerine vekalet eden İTOBaşkan Vekili İbrahim Çağlar, meclis üyelerinin eleştiri ve görüşlerinin ardından söz aldı. Çağlar, ortada imzasız bir mektup olduğunu, eskiden de bu tür mektuplar geldiğini, ancak bunları dikkate almadıklarını hatırlattı. Çağlar şöyle konuştu: "İmzasız bir mektup üzerinden yola çıkarak bir üyemizi hiçbir zaman lekelemedik. İTO’nun iştirakinde olan bir konuda nerede yanlışlık varsa sonuna kadar gitmeye hazırız. Yetki verdiğiniz her konuda yönetime hesap soruyorsunuz. Bu mektup bize de geldi. Denetim Kurulu çalışmasını yapıyor. Biz yönetim kurulu olarak tavsiye kararımızı bildirdik. Gerekirse Sanayi Bakanlığı’ndan müfettiş talep etmemizin de doğru olacağını belirttik. Neymiş? Sosyal hayatı, genel müdürün duygusal ilişkileri, aldığı ücretle karşılanmıyormuş... Aşkın ücretini biz mi belirliyoruz, yoksa çamur mu atıyoruz?"

  USULSÜZLÜK GÖRDÜK: Çağlar, Alparslan Ertekin’in görevini ifası sırasında usulsüzlük yaptığının görüldüğünü belirterek, "Bunun üzerine de Yönetim Kurulu, bu kişinin istifasını istemiştir ama duygusal ilişki ya da özel hayat konusunda bir denetim yapacağını sanmıyorum. Çek olayı ise tamamen yanlıştır ve iftiradır" dedi. TOBB’da sayman üye de olan İbrahim Çağlar, bir meclis üyesinin TOBB’a yönelik bir denetim olmadığı eleştirisine de TOBB’un son 5 yılda varlıklarını 6 misli artırdığını, yeni yatırımlar yaptığını ve bunu doğru bulduğunu her yerde savunduğunu söyledi.

  ERMENİ İDDİALARI: İTO Meclis Başkanı Muharrem Keçeli ise İTO olarak, Ermeni meselesiyle ilgili bir araştırma yaptırıp, bu kitabın ABD ve ilgili yerlere ulaşmasını sağlamaları gerektiğini kaydetti. Keçeli, TBMM’de dün kabul edilen tezkerenin caydırıcı olmasını ümit ettiklerini de ifade ederek, "Ordumuzun oraya gitmeden PKK terörünün bitmesini temenni ediyoruz" dedi.

  Yalçıntaş, Seul’de Türkiye’yi anlattı

  İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Güney Kore’nin Başkenti Seul’deki Dünya Bilgi Forumu’nda dünyanın önde gelen iş adamı, politikacı ve bilim adamlarına, "Türkiye’nin Asya ve AB arasında oynadığı stratejik rolü" anlattı. Forumda gerçekleştirilen "Yeni Asya Ülkelerinin Yükselişi" konulu panelde konuşan Yalçıntaş, Türkiye’nin ekonominin gelişimi için olmazsa olmaz şart olan Batılı ülkelerin enerji ihtiyacının karşılanması için Doğu ile Batı arasında vazgeçilmez bir köprü olarak sivrildiğini söyledi. Türkiye’nin özellikle son 5 yılda gerçekleştirdiği atılım ve reformlarla, dünyadaki hızlı değişime ayak uydurmaya çalıştığını belirten Yalçıntaş şöyle konuştu: "Türkiye, Doğu’nun ruh dünyasına sahip olduğu kadar, Batı’nın da yaşam ve gelecek idealine bağlı bir ülkedir. Asya ile Avrupa arasındaki ekonomik ilişkilerin yakınlaşmasında anahtar rol üstlenecektir. İki taraf için karşılıklı ekonomik ve ticari akıma geçiş ve dağıtım olanakları sağlayabilecektir. Sahip olduğu ekonomik ilişkilerile de çok taraflı işbirliği olanakları sunacaktır."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı