Gündem Haberleri

  Aşkı uğruna dolandırıcılık yaptı: 17 gözaltı

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  23.10.2008 - 16:27 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de ‘şehit ailelerine ve gazilerine yardım’ adı altında kurdukları derneğin logosunu bastıkları Çin malı ithal basit malzeme ve kırtasiye ürünlerini, kapı kapı dolaşarak duygu sömürüsüyle satıp haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla 17 kişi gözaltına alındı.

  Şebeke elebaşısı aynı zamanda derneğin de başkanı olan 53 yaşındaki M.D. ifadesinde, aşk yaşadığı ve evlenmek istediği 37 yaşındaki D.Y.'yi düzenli bir işi olmadığı için ailesinin vermek istemediğini, bu yüzden böyle bir işe kalkıştığını söyledi.

  Bazı kişilerin şehit isimlerini kullanarak kapı kapı dolaşıp satış yaptığı bilgisini alan Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin araştırmalarının ardından Şehit Ailelerine ve Gazilerine Yardım Derneği bünyesinde faaliyet gösteren kişilerin Çin'den ithal edilmiş basit malzemelerle, kırtasiye ürünlerini, duygu sömürü yaparak sattıkları ve bu sayede de binlerce YTL'lik haksız kazanç sağladıklarını tespit edildi.

  Polisin elde ettiği bilgilerin ardından düzenlediği operasyonda, aralarında Dernek Başkanı M.D., birlikte olduğu D.Y. ile yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı. Zanlıların ev ve işyerlerindeki aramalarda ise, şebeke elemanlarının kapıdan satış yaptığı çok sayıda kırtasiye ürünleri, dernek baskılı malzemeler ele geçirildi.

  Daha önce bir gece kulübünde gece sorumlusu olan M.D. verdiği ifadede, bir süredir birlikte yaşadığı D.Y.'nin ailesinin iyi bir işi olmadığı için evlenmelerine izin vermemesi üzerine bu işe kalkıştığını söyledi. Sevdiği kadının ailesinin gözüne girmek istediğini belirten M.D., “Sevgilim D.Y. 6 ay önce çalıştığı yardım derneğinden ayrıldı. Ben bu derneğin başkanı olmak, kendimi göstermek istedim, ancak bunun için 100 bin YTL para harcamam gerektiğini anladım. Bunun mümkün olamayacağı için, ben de İzmir Şehit Ailelerine ve Gazilerine Yardım Derneği'ni kurdum” dedi.
  Haklarında yasal işlem yapılan zanlılar adliyeye sevk edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı