Gündem Haberleri

  Askı kaydı, dekolte göründü

  Hürriyet Haber
  15.05.2008 - 08:32 | Son Güncelleme:

  Kırmızı halıda salınarak yürüyen genç yıldız elbise askısının tamamen açıldığını fark etmeyince...

  GENÇ YILDIZIN ZOR ANLARI

  Sanatsal yönünün yanısıra renkli görüntüleriyle de bilinen Cannes Film Festivali, daha ilk gününde bir kırmızı halı kazasına sahne oldu.

  Açılış filmi olan Körlük'ün gösteriminden önce düzenlenen kırmızı halı geçişine Fransız  oyuncu Elsa Zylberstein'in elbisesinin yaptığı azizlik damgasını vurdu.

  Son derece şık tasarlanmış sarı gece giysisinin, uçuşan eteklerini savurarak basın mensuplarına poz veren genç oyuncu askısının yana doğru kaydığını ilk anda fark etmedi. Basın mensupları da bu ana kaçırmadı.

  Bir kaç yıl önce de benzer bir kaza bir başka Fransız yıldız Sophie Marceau'nun başına gelmişti. Elbisesinin askısı kopan Marceau zor anlar yaşamıştı.

  NURİ BİLGE CEYLAN, ALTIN PALMİYE İÇİN YARIŞIYOR

  Askı kaydı, dekolte göründü
  Jüri başkanı Sean Penn

  Festivalin uluslararası yarışma bölümünde Altın Palmiye için mücadele eden 22 film arasında Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Üç Maymun adlı yapıtı da yer alıyor.  Daha önce de Cannes'dan ödüllerle dönen Ceylan bu yıl da büyük ödülün favorilerinden biri.

  Clind Eastwood, Woody Allen, Harrison Ford, Robert de Niro, Steven Spielberg gibi ustaların konuk olacağı        festival nedeniyle kentin nüfusunun üç misli artarak 200 bine ulaştığı  tahmin ediliyor. Cannes ile birlikte civardaki sahil kentlerindeki bütün  otellerin dolu olduğu bildiriliyor. Festivali izlemek için yaklaşık 3  bin gazeteci kayıt yaptırdı.

  Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sinema sanayisi temsilcileri,  festivalde kurdukları stantlarda ürünlerini pazarlamaya çalışırken,  dağıtım şirketleri yeni vizyona girecek filmler konusunda araştırmalarda  bulunacak.

  Türk sinema sanayi temsilcileri de Cannes'da Kültür Bakanlığının  himayesinde kurulan bir stantta, çalışmalarını sürdürecek.

  Türk sinemacıları, yabancı meslektaşları için 17 mayıs akşamı bir  resepsiyon verecek.

  Festivalin Türkiye için en önemli yanı, Altın Palmiye için yarışacak 22  film arasında bu yıl Nuri Bilge Ceylan'ın “Üç Maymun” filminin de  bulunması. Ceylan'ın filmi, 16 mayıs cuma günü yerel saatle 12.00 ve  22.30'da gösterilecek.

  Festivalde “Yaşamın Kıyısında” filmiyle geçen yıl en iyi senaryo  ödülünü kazanan Fatih Akın, bu yıl festivalin “Un Certain Regard” adlı  yarışma bölümünün jüri başkanlığını üstlenecek.

  SUSUZ YAZ DA CANNES'DA

  Festivalin “klasik filmler” gösteriminde bu yıl Metin Erksan'ın  “Susuz Yaz” filmi de gösterilecek.   Festivalin kapanışında, Altın Palmiye ödülünü, ünlü oyuncu Robert de  Niro verecek.  Bu yılki festivalin jüri başkanlığını Amerikalı yönetmen ve oyuncu  Sean Penn üstlenecek.

  Diğer jüri üyeleri arasında İtalyan Sergio Castellitto, Amerikalı  Natalie Portman, Alman Alexandra Maria Lara, Meksikalı Alfonso Cuaron,  Taylandlı Apichatpong Weerasethakul, Fransız Rachid Bouchareb ve Jeanne
  Balibar ile İranlı Marjane Satrapi  bulunuyor.

  Robert de Niro'nun, bu yılki jürinin başkanı Sean Penn ve diğer ünlü  oyuncu Bruce Willis ile oynadığı ve Barry Levinson'un yönettiği kara  mizah "What Just Happened" filminin gösterimiyle festival 25 mayıs  pazar günü sona erecek.

      

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı