Gündem Haberleri

  ASKİ, CHP'li Nazlıaka'nın evine su sağlayan depoda inceleme yaptı

  AA
  18.09.2014 - 14:33 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ekipleri, bir süre önce CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın kullandığı içme suyundan rahatsızlandığını söylemesi üzerine, evine su veren depoda inceleme yapıp, su örnekleri aldı. ASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı Said Yeken, "Maalesef Sayın milletvekilimiz ve diğer buradaki site sakinleri, 21 adet villanın sakinleri, kaçak kuyu suyu kullanıyorlar ve kuyu suyunun içerisinde klor yok. Bu da insan sağlığı için büyük bir risk" dedi.

  İŞTE O DEPO

  ASKİ ekipleri, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın evine su sağlayan depoda inceleme yapıp su örnekleri aldı.

  ASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı Nurullah Said Yeken, "Maalesef Sayın milletvekilimiz ve diğer buradaki site sakinleri, 21 adet villanın sakinleri, kaçak kuyu suyu kullanıyorlar ve kuyu suyunun içerisinde klor yok. Bu da insan sağlığı için büyük bir risk" dedi.

  ''DEPONUN DURUMU KÖTÜ, TESİSATLAR PASLI''

  Nazlıaka'nın Çankaya'daki evine su sağlayan deponun önüne gelen Daire Başkanı Yeken, yaptığı açıklamada, 21 villanın hepsinin ortak bir sayaçtan su kullandığını, depoya gelen suyun evlere dağıldığını anlattı. Yaptıkları incelemede deponun durumunun kötü, tesisatların paslı olduğunu ifade eden Yeken, "Birinci geliş nedenimiz, Sayın Milletvekilimiz Aylin Hanım'ın yaptığı beyanatı biz ihbar kabul ederek geldik" diye konuştu.

  GÖKÇEK TWEET ATTI
  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Twitter'da, Nazlıaka'nın evine su sağlayan depo için ''Aylin, senin evinin borularından ve deposundan bırak su içmeyi, elini yıka ishal olmaman başarı'' diye yazdı.

  ASKİ, CHPli Nazlıakanın evine su sağlayan depoda inceleme yaptı

  Tweet atmaya devam eden Gökçek, şunları yazdı: ''Aylin'in evine medya ordusuyla beraber ASKİ denetimcileri gitti. Aylin'in ishal nedeni bulundu. Söylediklerime inanamayacaksınız. Aylin'in suyu kaçak borudan geliyor. Ayda 2 ila 5 lira arası su parası ödüyor. Aylin ayrıca kaçak su kuyusu açtırmış, buradan da su kullanıyor. Su da klor yok. Tam hastalık nedeni. 21 ayrı binadan oluşan sitede bir çok işyeri var, konut parası ödeyerek yüzde 60 ucuza su kullanıyorlar. Su depoları tamamen pas ve kir içinde. Aylin birkaç gün önce alelacele temizlik yaptırdığı halde son durum bu.Aylin'in bu pislikte hasta olmaması mucize. Bize çamur atan Aylin çamurda boğuldu. Para/hapis cezası da işin cabası. Hadi Aylin kolay gelsin.''

  ASKİ, CHPli Nazlıakanın evine su sağlayan depoda inceleme yaptı

  ASKİ, CHPli Nazlıakanın evine su sağlayan depoda inceleme yaptı

  ASKİ EKİPLERİ İNCELEME YAPTI

  Yeken, ikinci olarak kaçak su incelemesi yapacaklarını söyledi. Yeken, şöyle konuştu:
  "Biz içeride incelemelerimizi yapıp numunelerimizi alacağız, hem binanın iç tesisatında, deposunda, bizim gördüğümüz kadarıyla paslı olan, eski olan tesisatında, insan sağlığı açısından bir risk var mı yok mu bu konuda hem ayın milletvekilimizi de bilgilendirmek istiyoruz, hem de çok aşırı düşük tüketim olduğu için herhangi bir kaçak bağlantı var mı yok mu bunun kontrolünü yapmak istiyoruz."

  Açıklamanın ardından ASKİ ekibi, depoya girerek, inceleme yaptı ve su örneği aldı.

  ASKİ, CHPli Nazlıakanın evine su sağlayan depoda inceleme yaptı Melih Gökçek kameralar karşısında üzerinde 'şebeke suyu' yazan ambalajlı suyu içti

  ''HEM ŞEBEKE, HEM KUYU SUYU BAĞLANTISI''

  Yeken, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, hem şebeke, hem de kuyu suyu bağlantısı olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

  "Şu anda burada şebeke suyumuz değil, kuyu suyu kullanılıyor. Bu bölgenin, bu birimin kendi içinde açtığı kuyu suyu bağlanmış durumda, şebeke suyumuz kullanılmıyor" diyen Yeken, burada özel arıtma yapıldığının ve 9 yıldır bu arıtmadan kuyu suyunun ağırlıklı kullanıldığının kendilerine söylenildiğini bildirdi.

  ASKİ, CHPli Nazlıakanın evine su sağlayan depoda inceleme yaptı CHP'li Nazlıaka: Gökçek halkı kandırıyor, yalan söylüyor

  ''KUYULARIN KAÇAK KULLANILDIĞI TESPİT EDİLDİ''

  Yeken, şunları söyledi:
  "Buradaki iki sıkıntı, birincisi kuyularının yasal olmadığı, bunların kuyularının bağlantısında herhangi bir sayacın olmadığı, daha doğrusu kuyuların kaçak kullanıldığı tespit edilmiş durumdadır. Kuyulardan gelen su sayaçtan geçmeden doğrudan depoya dökülmekte ve bu da bina içerisinde kullanılmaktadır. Bizim yönetmeliğimize göre, ilgili mevzuatımıza göre bu bir usulsüz su kullanımı, yani kaçak su kullanımıdır veya su hırsızlığı diye de tabir edilmektedir."

  ASKİ, CHPli Nazlıakanın evine su sağlayan depoda inceleme yaptı 'Aylin hanım ishal olmuş, dua etsin dizanteri, veba da olabilirdi'

  ''İLLEGAL BORU BAĞLANTISI''

  Şebeke suyu yerine uzun süredir kaçak olarak kuyu suyu kullanıldığını belgelediklerini belirten Yeken, "İkincisi, şebeke suyunun usulsüz kullanımını sağlayacak illegal bir boru bağlantısı tespit ettik" dedi.

  ''KLOR YOK''

  Yeken, yaptıkları ölçümlerde, kuyu suyu basılan depolarda klor olmadığını ifade ederek, şebeke suyuna zorunlu tutulan ölçüde klor basıldığını bildirdi.

  "İçinde klor olan bir su her zaman güvenilir bir sudur. Çünkü içinde hiçbir bakteri üremesi olmaz" diyen Yeken, Türkiye'deki bütün su idarelerinin musluklarında klor tutmaya mecbur olduklarını anlattı.

  Yeken, depoya kuyu suyu basıldığı için klora rastlayamadıklarını ifade ederek, "Şüphelerimiz doğru çıktı. Depolarında klor olmadığı için, kuyularından bastıkları depoda klor olmadığı için muhtemelen sayın milletvekilimiz bundan dolayı rahatsızlanmıştır diye tahmin ediyoruz" diye konuştu.

  Yeken, kaçak bağlantıların söküleceğini ve şebeke suyunun bağlanacağını ifade ederek, güvenli ve sağlıklı musluk suyunun temiz bir iç tesisat kullanılarak tüketilebileceğini bildirdi.

  ''CEZA YAZILACAK''

  Usulsüz kullanım olduğu için ceza yazılacağını da ifade eden Yeken, "Maalesef sayın milletvekilimiz ve diğer buradaki site sakinleri, 21 adet villanın sakinleri, kaçak kuyu suyu kullanıyorlar ve kuyu suyunun içerisinde klor yok. Bu da insan sağlığı için büyük bir risk" diye konuştu.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı