GeriGündem Askerlikte e-Yoklama dönemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Askerlikte e-Yoklama dönemi

Askerlikte e-Yoklama dönemi

Sağlık Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın çalışmasıyla artık askere gidecekler, askerlik şubesine uğramadan sağlık yoklamasını yaptırabilecekler. Yükümlüler aile hekimine giderek ‘Askerlik Yoklaması Sağlık Muayene Belgesi’ alıp muayene olacak. Aile hekimleri belgeyi, e-Devlet üzerinden askerlik şubelerine gönderecek.

Aile hekimleri, Sağlık Bilgi Sistemleri üzerinden e-Devlet uygulaması ile askerlik yoklaması yapmaya başladı. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü arasında varılan mutabakat uyarınca, Manisa ve Ankara’da yapılan pilot uygulama başarılı oldu. Bunun üzerine e-Yoklama modülü daha işlevsel hale getirildi.

177 BİN 957 MUAYENE

14 Mayıs 2018’den itibaren uygulama yurt genelinde yaygınlaştırıldı. Bugüne kadar 177 bin 957 askerlik yükümlüsü e-Devlet üzerinden başvurarak muayene işlemlerini yaptırdı. Aile hekimlerince sağlık muayenesi yapılarak “Askerlik Yoklaması Sağlık Muayene Belgesi” elektronik ortamda düzenleniyor ve Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemi’ne aktarılıyor. Yetkililer, “Aile hekimlerinin muayene ve rapor düzenlemelerine ilişkin hazırlanan kılavuzlarla standart işlemler, askerliğe elverişli olmayan kişilerin uygun bölümlere sevk işlemleri yapılıyor” dedi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle