GeriGündem 97/4 askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır? Askerlik yeri öğrenme işlemi!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

97/4 askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır? Askerlik yeri öğrenme işlemi!

97/4 askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır? Askerlik yeri öğrenme işlemi!

97/4 askerlik yerleri e-devlet üzerinden açıklandı. Kasım ayı itibariyle celp altına alınacak bireyler, 13 Ekim'den itibaren (Tarih değişkenlik gösterebilir) askere ne zaman gidebileceklerini öğrenebiliyor. Peki askerlik yeri sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte 97/4 askerlik yeri sorgulama sayfası ve detaylar!

Askerlik yeri sorgulama işlemi günün erken saatlerinden beri araştırılıyor. 97/4 celp döneminde acemi ve usta birliklerini öğrenmek isteyen er adayları, internet üzerinden askerlik yerlerine dair bilgileri edinebiliyor. Askerlik durumlarını merak edenler ve askerlik yerini sorgulamak isteyenler e-Devlet sisteminin sağladığı hizmetlerden faydalanabiliyor. Peki, 97/4 askerlik yeri sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılıyor?

ASKERLİK YERİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

97/4 celp döneminde askere gitmek isteyen gençler, başvurdukları vatani görev için yerlerin açıklanmasını bekliyor. Kasım ayı itibariyle celp altına alınacak bireyler, 13 Ekim tarihinde (Tarih değişkenlik gösterebilir) askere ne zaman gidebileceklerini öğrenebilecek.

Er adayları celp dönemlerini E-Devlet üzerinden öğrenebilecek. E-Devlet'e giriş yapacak adaylar, bu sisteme erişim şifresini PTT'den kimlikleri karşılığında alabilecekler.

T.C kimlik numarası ve PTT'den alacakları şifre ile sisteme giriş yapacak olan asker adayları, sol üst köşede yer alan e-hizmetler bölümüne tıklayacak.

Tıkladıkları bölümde, sayfanın üst bölümünde yer alan 'Hizmet Adı' kutucuğuna kısa dönem askerler 'Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama', uzun dönem askerler ise 'Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama' ifadesini yazdıktan sonra, karşılarına çıkacak olan linke tıklayacak.

Linkin tıklanmasının ardından karşılarına çıkacak 'Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu' ya da 'Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama' butonuna tıklayacak olan asker adayları, askerlik yapacağı birliği kolayca öğrenebilecek. Bu adımların ardından ise sırasıyla, Sevk Bilgilendirmesi, Sevk Kişisel Bilgiler, Sevk Başvuru Bilgilendirme ve Sevk Belgesi bilgisi alınabilecek.

Sevk belgesinde, asker adayının birliğine teslim olacağı günler ve yol izinleri bilgisi yer alacak. Belgeler, kısa bir süre içerisinde bu sistem üzerinden alınabilecek.

ASKERLİK YERİ AÇIKLANDIĞINDA BURAYA TIKLAYARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ


Yorumları Göster
Yorumları Gizle