GeriGündem E- devlet üzerinden askerlik yerleri sorgulama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

E- devlet üzerinden askerlik yerleri sorgulama

 E- devlet üzerinden askerlik yerleri sorgulama

Yedek Subay adayları ve 369.dönem tertipleri büyük bir heyecanla sınıflandırma sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. 20 Ekim saat 10:30'da e-devlet üzerinden açıklanacağı duyurulan Yedek Subay adaylarının aradığı cevap henüz netleşmedi. Askerlik yeri sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır?

369. dönem tertipleri askerlik yeri sorgulamalarına başladı. Askerlik yeri sorgulama işlemleri günün erken saatlerinde başladı. Peki yeni devre 369. dönem askerlik yeri nasıl öğrenilir? Askerlik yeri sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Askerlik yeri sorgulama işlemi günün en çok araştırılan konularında biri oldu. 369. dönem tertipleri nerede askerlik yapacaklarını öğrenmek istiyordu. Vatani görevini yapmayı heyecanla bekleyen yurttaşlar askerlik yeri sorgulama işlemini e devlet üzerinden kolayca yapabilecek. 

E-DEVLET ASKERLİK YERİ SORGULAMA

ASKERLİK YERİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

97/4 celp döneminde askere gidecek olan er adayları celp dönemlerini E-Devlet üzerinden öğrenebilecek. E-Devlet'e giriş yapacak adaylar, bu sisteme erişim şifresini PTT'den kimlikleri karşılığında alabilecekler.

T.C kimlik numarası ve PTT'den alacakları şifre ile sisteme giriş yapacak olan asker adayları, sol üst köşede yer alan e-hizmetler bölümüne tıklayacak.
Tıkladıkları bölümde, sayfanın üst bölümünde yer alan 'Hizmet Adı' kutucuğuna kısa dönem askerler 'Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama', uzun dönem askerler ise 'Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama' ifadesini yazdıktan sonra, karşılarına çıkacak olan linke tıklayacak.
Linkin tıklanmasının ardından karşılarına çıkacak 'Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu' ya da 'Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama' butonuna tıklayacak olan asker adayları, askerlik yapacağı birliği kolayca öğrenebilecek. Bu adımların ardından ise sırasıyla, Sevk Bilgilendirmesi, Sevk Kişisel Bilgiler, Sevk Başvuru Bilgilendirme ve Sevk Belgesi bilgisi alınabilecek.
Sevk belgesinde, asker adayının birliğine teslim olacağı günler ve yol izinleri bilgisi yer alacak. Belgeler, kısa bir süre içerisinde bu sistem üzerinden alınabilecek.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI BÖYLE DUYURMUŞTU!

1. KASIM 2017 CELBİNDE SİLAHALTINA ALINACAK YEDEK SUBAY ADAY ADAYLARININ SEVK ÖNCESİ HAZIRLIK İŞLEMLERİ, SINIFLANDIRMA VE SEVK İŞLEMLERİYLE İLGİLİ HUSUSLAR MÜTEAKİP MADDELERDE AÇIKLANMIŞTIR.

2. KASIM 2017 YEDEK SUBAY CELBİNDE BİRİNCİ VE İKİNCİ GRUP YEDEK SUBAY NİTELİK LİSTESİNE (YNL);

A. 2016/10, 2016/11 VE 2016/12'NCİ GRUP OLARAK YOKLAMASI YAPILAN YÜKÜMLÜLER,

B. 31 AĞUSTOS 2017 TARİHİNE KADAR; 1981 VE DAHA YAŞLI DOĞUMLULARDAN YOKLAMASINI YAPTIRANLAR, ERKEN SEVK MÜRACAATINDA BULUNAN VE BAŞVURUSU KABUL EDİLENLER, ASKERLİK HİZMETİNİ 12 AYLIK ERBAŞ/ER STATÜSÜNDE YAPMAKTA İKEN DÖRT YILLIK FAKÜLTE VEYA YÜKSEK OKUL BİTİREREK İSTEKLERİ ÜZERİNE GEÇİCİ TERHİS EDİLENLER, ERTELEME İLE SEVK TEHİRLERİ SONA ERENLER, DÖVİZLİ/BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİ KAPSAMINDAN ÇIKARTILANLAR, DAHA ÖNCEKİ CELP DÖNEMLERİNDEN BAKAYA OLANLAR (SINIFLANDIRILMAMIŞ OLANLAR) ALINACAKTIR.

3. KASIM 2017 YEDEK SUBAY CELBİNDE; YEDEK SUBAY NİTELİK LİSTESİNE ALINANLARDAN 01 HAZİRAN 2017 İLE 30 EYLÜL 2017 TARİHLERİ ARASINDA SEVK ÖNCESİ HAZIRLIK İŞLEMİNİ YAPTIRANLAR SINIFLANDIRILACAKTIR. E-DEVLET KAPISINDAN SEVK ÖNCESİ HAZIRLIK İŞLEMLERİNİ YAPTIRMALARINI MÜTEAKİP ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIĞINA MÜRACAAT ETMEYEN YÜKÜMLÜLER SINIFLANDIRILAMAYACAKTIR.

4. 1111 SAYILI ASKERLİK KANUNUNUN 47'NCİ MADDESİ GEREĞİ SEVK ÖNCESİ HAZIRLIK İŞLEM DÖNEMİ BİTİM TARİHİNİ KAPSAYAN İSTİRAHAT RAPORU BULUNAN YÜKÜMLÜLER, İSTİRAHAT RAPORUNUN BİTİM TARİHİNİ TAKİP EDEN İLK İŞ GÜNÜ ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIĞINA MÜRACAAT EDECEKTİR. YASAL MAZERETLERİ OLMADAN 30 EYLÜL 2017 TARİHİNE KADAR SEVK ÖNCESİ HAZIRLIK İŞLEMLERİ İÇİN ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIKLARINA MÜRACAAT ETMEYENLER BAKAYA İŞLEMİNE TABİ TUTULACAK VE İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAKTIR.

5. YÜKÜMLÜLER SEVK ÖNCESİ HAZIRLIK İŞLEMLERİNİ YAPTIRMAK ÜZERE ASKERLİK ŞUBELERİNE GELİRKEN, LİSANS DİPLOMASI, ÖĞRETMEN BİLDİRİM ÇİZELGESİ, AKADEMİSYENLİK BELGESİ (VARSA), YABANCI DİL SINAV SONUÇ BELGELERİNİ (VARSA) HAZIR BULUNDURACAKLARDIR.

6. SEÇİM VE SINIFLANDIRMA SONUÇLARI MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞINCA 20 EKİM 2017 SAAT: 10:30'DAN İTİBAREN E-DEVLET KAPISINDAN YÜKÜMLÜLERE DUYURULACAKTIR. SINIFLANDIRILAN YÜKÜMLÜLER TEKRAR SINIFLANDIRMA İŞLEMİNE TABİ TUTULMAYACAKTIR.

7. SEÇİM VE SINIFLANDIRMA SONUCUNDA;
A. BİR AYLIK TEMEL EĞİTİME TABİ TUTULACAK YEDEK SUBAY ADAYLARI İLE İKİ BUÇUK AYLIK TEMEL EĞİTİME TABİ TUTULACAK YEDEK SUBAY ADAYLARI 30-31 EKİM 2017, KISA DÖNEM ERBAŞ/ER STATÜSÜNE AYRILANLARIN BİRİNCİ GRUBU 30 EKİM-01 KASIM 2017, İKİNCİ GRUBU İSE 13-15 ARALIK 2017 TARİHLERİ ARASINDA TERTİP EDİLDİKLERİ BİRLİKLERE SEVK EDİLECEKLERDİR

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle