GeriGündem Askerlik şubesi çalışma saatleri | Askerlik şubesi açılış ve kapanış saati
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Askerlik şubesi çalışma saatleri | Askerlik şubesi açılış ve kapanış saati

Askerlik şubesi çalışma saatleri | Askerlik şubesi açılış ve kapanış saati

Askerlik şubelerinin çalışma saatleri son günlerde en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Bedelli askerlik başvurusu için son gün olan 3 Kasım için sayılı günler kalması nedeniyle yoğunluk yaşayan askerlik şubelerinin açılış ve kapanış saatini merak eden vatandaşlar, konu hakkında internette araştırma yapıyor. Peki, askerlik şubeleri saat kaçta açılıyor ve kapanıyor?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB)  Askeralma Teşkilatı bünyesinde faaliyet gösteren askerlik şubeleri, tüm askeralma faaliyetlerini yürütmek konusunda yetkili kurum olarak dikkat çekiyor. Diğer tüm kamu kurumları gibi askerlik şubelerinin de belli mesai saatleri bulunuyor. İşte, askerlik şubelerinin çalışma saatleri hakkında merak edilen detaylar...

Askerlik şubeleri, 08:30 - 12:00 / 13:00 - 17:00 saatleri arasında mesai yapmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır. Ancak son günlerde gündemde olan bedelli askerlik başvuruları nedeniyle askerlik şubeleri, hafta sonu ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açık olacak.

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Askerlik şubeleri 27, 28 ve 29 Ekim 2018 tarihlerinde hizmet vermeye devam edecektir." ifadesine yer verildi. Bedelli askerlik başvurusunda son tarih olan 3 Kasım öncesi yığılmaları önlemek amacıyla bu kararın alındığı öğrenildi. Asker Alma Dairesi Başkanlığı, Millî Savunma Bakanlığı Bakanlıklar ANKARA / TÜRKİYE adresinde bulunmaktadır. Ayrıca +90 312 402 6100 numaralı telefonla da ulaşabilirsiniz.

ASKERLİK ŞUBESİNDE NE YAPILIR?

Askerlik Şubesi, Milli Savunma Bakanlığı Asker alma (ASAL) Teşkilatının en küçük birimidir. 1886 yılından itibaren Kolordularda asker alma faaliyetlerini yürütecek riyaset kalemleri ve bunlara bağlı tümen seviyesinde kalemler kurulmuş, bu kalemlere bağlı olarak ülkeye dağılmış askerlik şubeleri kurulmuştur.

1927 yılında Asal Teşkilatının temeli atılmıştır. 1927-1949 yılları arasında Milli Savunma Bakanlığı'na bağlıyken, 1949-1970 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 1970 yılından günümüze kadar ise tekrar Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmışlardır. Asker alma Dairesi Başkanlığı'na bağlı 20 ilde Askerlik Dairesi Başkanlıkları ve bunlara bağlı 530 adet Askerlik Şubesi Başkanlığı bulunmaktadır. Günümüzde ulaşım, coğrafi ve ekonomik etkenler göz önüne alınarak askerlik şubeleri 5 sınıfa ayrılmış durumdadır. Tüm vatandaşlara hizmet götürülmesi amacıyla hemen hemen her ilçeye kurulmuştur. Askerlik şubelerinin görevleri ise şunlar;

Barışta ve savaşta tüm asker alma faaliyetlerini yürütmek

Emekli askeri personel ve ailelerinin özlük haklarına ilişkin hizmetleri yürütmek

Gazilerin madalya ve sağlık işlemlerini yürütmek

Şehit ve şehit yakınlarına ilişkin faaliyetleri yürütmek

Seferberlik işlemlerini yürütmek


Yorumları Göster
Yorumları Gizle