Gündem Haberleri

  Askerlerin kıyafetlerini yapan tasarımcı: 16 savaşçıdan en çok Osmanlı kıyafeti zorladı

  Hürriyet Haber
  16.01.2015 - 09:05 | Son Güncelleme:

  16 Türk devletini temsil eden askerlerin kıyafetlerini Murat ve Aşkım Ocak dikti. Önce tarihçilerden görüş alındı. 23 kişilik ekip görev yaptı. Ocak çifti, ''12 prova yaptık. Osmanlı'da zırh boydan boyadır. 2-3 ay işlemesi sürüyor. O yüzden en çok onda zorlandık'' dedi.

  Habertürk Gazetesi'nden Esra Erdoğan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki 16 Türk devletini temsil eden askerlerle yapılan törenlerin mimarlarından biri de Murat ve Aşkım Ocak çifti... İlk kez Filistin lideri Mahmud Abbas'ı karşılama töreninde görülen temsili askerlerin kıyafetlerini diken çift, Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte çalışmış.

  Tasarımcı çift, 3 ayı bulan bir çalışma sonrasında kıyafetleri hazırladıklarını belirtirken, en çok zorlandıkları kostümün Osmanlı olduğunu söyledi. Ocak çifti, kostümlerin tasarım sürecinde 23 kişilik bir ekiple çalıştıklarını anlattı.

  ''PROJE MUHAFIZ ALAYI'NIN''

  Askerlerin kıyafetlerini yapan tasarımcı: 16 savaşçıdan en çok Osmanlı kıyafeti zorladıAşkım Ocak, Muhafız Alayı'nın bir projeyle geldiğini belirterek, ''Onlar detaylı araştırmalarını yapmışlar. Proje ve çizimlerle birlikte geldiler ve toplantı yaptık. Bu kıyafetler, çizimden yola çıkılarak yapıldı'' diye konuştu.

  Kostümlerin yanı sıra aksesuarların da yerli malzemeden yapıldığını söyleyen Ocak, imitasyon hiçbir malzeme kullanmadıklarını, askerlerin sakal ve bıyıkları için de gerçek saç kullandıklaını belirtti.

  ''EN ÇOK OSMANLI'DA ZORLANDIK''

  Murat Ocak, bu projenin 3 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktığını belirterek, ''Muhafız Alayları'nın ölçülerini aldık. Zırhlarını provaladık. Yaklaşık 12 kere prova yaptık'' dedi.

  Osmanlı'da tulum zırh kullanıldığını kaydeden Ocak, ''Zırh boydan boya geliyor. 2-3 ay sadece bunun işlemesi tutuyor. O yüzden en çok Osmanlı kıyafetinde zorlandık'' bilgisini verdi.

  Savaş kıyafetinin neden bu kadar gösterişli olduğuna dair iddiaların odluğunu hatırlatan Ocak, '2Bunlar muhafız kıyafeti. O zamanda bunları padişahı koruyan askerler giyerdi. Mutlaka bir ihtişamı vardır'' şeklinde konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı