Gündem Haberleri

  Askerlerin çizgisi aynı

  Hürriyet Haber
  02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Lideri ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, memurların görevlerine Bakanlar Kurulu kararıyla son verilmesinin yararlı olacağını vurgularken, Genelkurmay'ın çizgisinde de bir değişiklik olmadığını söyledi. Çeşitli etkinlikler için Trabzon ve Rize'ye iki günlük bir gezi yapan Yılmaz, gazetecilerin çeşitli sorularını şöyle yanıtladı:

  - Memurların Yüksek Sivil Şûra Kararı ile atılmasını önerdiğiniz doğru mu?

  Benim öyle bir tanımlamam olmadı. Önerilerimden yorum şeklinde böyle bir sonuç çıkardılar. Memurlarla ilgili bu düzenlemenin Meclis'te yapılması sırasında böyle bir değişikliğin yararlı olacağını düşünüyorum. Hakkında ihraç kararı verilmiş olan memurun bakan değil, Bakanlar Kurulu kararıyla işten uzaklaştırılmasının yararlı olacağını düşünüyorum.

  - Komutanların son açıklamalarını nasıl değerlendiriyor sunuz?

  Yeni bir unsur yok. Genelkurmay her zamanki çizgisini dile getirdi.

  - Gülen hakkındaki iddianame konusunda ne diyorsunuz?

  Henüz iddianame safhasında. Kesinleşmiş bir yargı kararı olmadıkça değerlendirme yapmak yanlış olur. Yargı kararlarına herkes saygı duymalı.

  - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Erbakan'ın başvurusunu reddetti.

  Benim yorumum olmayacak, kendisine sorun. Ama Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili gelişmeler tartışılırken, hep bir şey gözden kaçtı, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğu gerçeği. Türkiye'de kimsenin yargının ve hukukun üstünlüğünden kuşkusu olmaması gerekir. Türkiye'de hükümetlerin keyfi uygulama yetkisi yoktur. Bütün icraatları hukuk denetimine tabidir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı