GeriGündem Askerlere sivil yargı yasasına çifte eleştiri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Askerlere sivil yargı yasasına çifte eleştiri

Askerlere sivil yargı yasasına çifte eleştiri
refid:12072708 ilişkili resim dosyası

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, askerlere sivil yargı yolunu açan yasaya çifte eleştiride bulundu. Gerçeker, yasanın Meclis’te kurallara uygun olmadan çıkarıldığını ve biçimsel olarak da anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gerçeker, "Bu tür değişikliklerin, mutlaka ilgili kurumların görüşleri alınarak yapılması gerekir. AB müktesebatına uygun değişikliklerin yapılması gerekiyor. Buna karşı değiliz, AB’ye girmeyi arzu ediyorsak bunları yapmamız gerekiyor" diye konuştu. Gerçeker, "Düzenlemenin anayasanın 145. maddesine aykırılığı söz konusu mu?" sorusuna da şu yanıtı verdi: "Biçimsel olarak baktığımız zaman bir aykırılık olmadığını kimse söyleyemez ama Anayasa Mahkemesi nasıl değerlendirir, onu bilemiyorum. Bütün bunların tartışılıp, değerlendirilmesinin gerekmesi nedeni de o. Mesela, anayasa değişikliğiyle birlikte yapılsaydı bunlar, o tartışmalar da ortadan kalkardı. Şimdiden bir şey söylemek istemiyorum. Orada değerli arkadaşlarımız var. Onlar elbette en iyi şekilde değerlendirecektir."

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise, CHP’nin askere yargı yolunu açan yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmesiyle ilgili olarak, "Nasıl karar çıkar kestirme imkanı yok. Ama biz kendi yönümüzden çalışma başlatacağız" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle