Gündem Haberleri

  Askerin türban boykotu

  Hürriyet Haber
  20.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Güvenlik öğretmenlerinin, türbanla derse girmeye izin veren okulları boykotu sürüyor. Başbakan Yılmaz'ın bu konudaki eleştirisine rağmen, Genelkurmay bu konuda geri adım atılmaması konusunda direniyor.

  Okullarda Milli Güvenlik dersi veren bir çok subayın, kılık-kıyafet yasağına uyulmadığı için toplam 16 imam-hatip lisesinde dersleri boykot ettiği ortaya çıktı. Başbakan Mesut Yılmaz'ın son grup toplantısında bu durumu eleştirmesine karşın, Genelkurmay bu konuda geri adım atılmaması için ilgili birimleri uyardı.

  Milli Güvenlik öğretmeni subayların boykot eylemi, ağırlıkla Ege Bölgesi'nde yoğunlaşıyor. Ege Bölgesi'nde kılık-kıyafet yasağına direnen okul sayısının daha çok olduğu, ama Milli Güvenlik dersi öğretmenlerinin kararlı tutumu karşısında sayının düştüğü belirtildi.

  Yılmaz, önceki günkü ANAP Grubu'nda, bazı Milli Güvenlik dersi öğretmenlerinin, başörtüsüyle derse girme yasağına uyulmayan okullarda sınıfı terketmesini eleştirmişti. Yılmaz, bu öğretmenlerin başörtüsü konusunda öğrencilere yazılı emir verdiklerini savunarak, bu tutumun yanlış olduğunu iddia etmişti.

  Buna rağmen, askerlerin ‘sivil protesto’ biçimindeki bu uygulaması sürecek. Genelkurmay ve gelişmeleri tüm illerde takip eden Batı Çalışma Grubu, kılık-kıyafet yasağına uymayan okulların adlarını tek tek sıralayarak, ilgili birimleri uyardı. Bir askeri kaynak, kılık-kıyafet yasağına rağmen türbanın siyasi bir simge olarak Milli Güvenlik derslerinde inatla kullanılmasının gözardı edilemeyeceğini kaydetti. Kaynak, Milli Güvenlik öğretmenlerinin bu konuda çok duyarlı olduğunu ve kararlı tutumları nedeniyle bir çok okulda türban engelinin aşıldığını belirtti. Milli Güvenlik dersi veren bir subay ise, ‘‘Biz derslere TSK'nın üniformasıyla giriyoruz. Atatürk'ün devrim yasalarına aykırı hareket eden bir öğrenciye göz yumarak nasıl ders anlatırız’’ diye tepki gösterdi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı