Gündem Haberleri

  Askerin Sivil DGM Planı

  Hürriyet Haber
  01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay, seçimlerden hemen sonra yürürlüğe sokulması için bir ‘‘Sivil DGM Planı’’ hazırladı. Yasal düzenleme yapılır yapılmaz tüm asker üyeler DGM'lerden çekilecek. Asker üyelerin Anayasal değişiklik yapılmadan DGM'dens çekilmeleri ise ‘‘rapor’’ formülü de dahil mümkün değil.

  Hürriyet, Başbakan Bülent Ecevit ile Genelkurmay'ın üzerinde çalıştıkları ve 18 Nisan'daki seçimden sonra derhal yürürlüğe sokulacak, ‘Sivil DGM Planı’ ile bu konuda başvurulabilecek formülleri ele geçirdi. Genelkurmay'ın planına göre DGM'ler kalacak ama sivilleştirilecek. Yasa ve Anayasa değişikliği yapılıncaya kadar DGM'lerdeki askeri hakim ve savcılar görevlerinde kalacaklar. Bu planın, yargı sürecinde şimdiye kadar hiç askeri hakim ve savcı görevlendirilmeyen Öcalan'ın, yargılama takvimine paralel işletilmesi hedefleniyor.

  Öcalan'ın 24 Mart tarihindeki yargılamasında, Ankara 2 Nolu DGM'nin asker üyesi Albay Abdülkadir Davarcıoğlu Anayasa gereği görev alacak. Anayasa değişikliği yapılmadan asker üyenin heyetten çekilmesinin rapor almak da dahil olmak üzere hiçbir şekilde mümkün olmadığı ortaya çıktı. Yasal düzenleme yapılınca ise Davarcıoğlu dahil, tüm asker üyeler DGM'lerden çekilecek. Genelkurmay, yasal düzenleme yapıldıktan sonra DGM'lerdeki askeri hakimlerin askeri yargı yerlerine dönmeleri için bir çalışma başlattı.

  TEK MADDELİK DÜZENLEME

  ‘Sivil DGM planı’nın ayrıntıları şöyle:

  Anayasa'nın DGM'lerin kuruluşunu düzenleyen 143'üncü maddesindeki askeri hakim ve savcıların görevlendirilmelerine ilişkin bölüm için tek maddelik bir tasarı çıkarılacak. Aynı maddede yer bulan terörün yoğun şekilde arttığı bölgelerde ‘Sınırlı sıkıyönetim’ ilan edilmesi halinde DGM'lerin sıkıyönetim mahkemesine dönüşmesini öngören bölüm ise kalacak. 2845 sayılı DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usülleri Hakkındaki Kanun'da da tek maddelik bir değişiklik yapılarak, askeri hakim ve savcıların DGM'lerde görev alacağı hususu kaldırılacak.

  DEĞİŞİKLİK FORMÜLÜ

  Askeri çevrelerde tartışılan bir diğer formül ise Anayasa ve yasa değişikliğine gidilmeden Askeri Hakimler Kanunu'nda değişiklik yapılması. Askeri Hakimler Kanunu'ndaki birkaç maddelik değişiklikle, DGM'lere atanan askeri hakim ve savcıların sicil amirleri değişecek. Bu hakimlerin atama ve sicilleri askeri yetkililer tarafından yapılmayacak.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı