Gündem Haberleri

  Askerin Irak'ta görev süresi 1 yıl olacak

  CNNTÜRK/Barçın YİNANÇ
  05.10.2003 - 15:41 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı’nda tezkere metnine ilişkin hazırlıklar sürüyor. Tezkerede askerin Irak'ta görev süresi "bir yıl" olarak yer alacak. Tezkere Meclis'ten geçtikten sonra da ABD ile görüşmelere başlanacak.

  Hükümetin, Irak'a asker gönderme konusundaki kararını bu hafta netleştirmesi bekleniyor. Irak'a kaç asker gönderileceği ve görev yeri konusunda değerlendirmeler sürerken, Meclis'e gönderilecek tezkerede, görev süresinin bir yıl olarak yer alması kesinleşti.
   
  Bu hafta konu önce Bakanlar Kurulu'nda tartışılacak. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Amerika gezisi izlenimlerini bakanlara anlatacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Meclis'e gönderilecek tezkerenin hazırlıklarına ilişkin bilgi verecek.
   
  Metni Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan tezkerede görev süresi bir yıl olarak belirlendi. Diğer ayrıntılar üzerindeyse çalışmalar sürüyor.

  Bakanlar Kurulu'nun ardından Irak'a asker gönderme konusunu Meclis  gündemine taşınacak. İktidar partisi AKP, konuyu salı günü kendi Meclis grubunda tartışıp ardından tezkereyi Genel Kurul'a getirecek. 
   
  ABD İLE ASKERİ VE SİYASİ MUTABAKAT

  Meclis'ten tezkereye onay çıkarsa, Irak'a asker göndermenin koşulları ABD ile görüşülmeye başlanacak.

  Hükümetin amacı, biri askeri diğeri ise siyasi konularda olmak üzere ABD ile iki mutabakat muhtırası imzalamak. Askeri mutabakat muhtırasında Irak'a gönderilecek asker sayısı, görev bölgesi, süresi, komuta yapısı gibi konular yer alacak. Amerika, Türkiye'ye biri başkent Bağdat'ın batısında, diğerleri ise kuzeyinde yer alan dört bölge önerdi.
   
  Siyasi mutabakat muhtırasında ise, PKK/KADEK'in Kuzey Irak'ta varlığına son verilmesi, Türkmenlerin Irak'ın yeni yapısındaki konumu gibi konularda anlayış birliği oluşturulması planlanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı