Gündem Haberleri

  Askerin cinsel karnesi

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Okur-yazarlık kursları, meslek kursları kışlaların yabancı olmadığı konular. Cinsel eğitimin okullara henüz giremediği günümüzde, asker ocağında Mehmetçiğe cinselliğin ABC'si öğretiliyor. Mehmetçik, cinsel ilişki, mastürbasyon ve AIDS hakkındaki doğruları öğreniyor.

  Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı birliklerdeki askerlere yönelik yürüttüğü cinsel sağlık eğitim projesinin ilk sonuçları alındı.

  Acemi birliğinde askerlik görevini yürüten 1600 civarında er üzerinde yapılan üreme sağlığına ilişkin anket sonuçlarından, Türk askerinin AIDS'i tanıdığı, en etkili korunma aracı olarak prezervatifi gördüğü anlaşılıyor.

  Bunlar 1 yıl süren araştırmanın en çarpıcı ve olumlu sonucu olurken, askerlerin hálá cinselliğe ilişkin birçok yanlış bilgi taşıdığı ortaya çıktı.

  Gribin cinsel yolla bulaşan bir hastalık , cinsel korunma yöntemi olarak ise geri çekmeyi etkili olduğunu ve mastürbasyon yapmanın üreme sağlığını tehdit ettiğini düşünenlerin oranı hiç de az değil.

  Projeyi yürüten Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı'ndan Dr. Filiz Ayla Çamuroğlu, birçok önyargı ve yanlış bilgilenmeyi içeren sonuçların, eğitim sonrasında daha tatmin edici oranda giderildiği inancında.

  Çamuroğlu, tüm bunlara rağmen, özellikle AIDS tehlikesinin bilinmesi, prezervatifin etkili bir korunma yöntemi olarak kullanılması ve aile planlaması hakkında erlerin büyük oranda bilinçli olduğunu söylüyor.

  5 yılda sonuç alınır

  Çamuroğlu, Seymen Hafif Oto Taburu'nda yapılan çalışmalardan çıkan sonuçları şöyle yorumluyor:

  ‘‘Eğitim öncesi yapılan çalışmadan sonra görüyoruz ki 19-25 yaş arası askerliğini yapmakta olan genç grup ülke tam ortasındadır. Eğitim sonrası bunda bir adım artış olduğunu görüyoruz. Bu da bize bu eğitimin 5 yıl sonra ülke profilini etkileyebileceğini düşündürüyor.’’

  Zıplayarak gebelikten korunma

  Kadınlar için etkili ve güvenli aile planlaması yöntemlerinin sorulduğu bir soruda ise yine ilginç sonuçlar çıkıyor. Cinsel birleşmeden sonra kadınların ayağa kalkıp zıplamasının etkili ve güvenli bir aile planlaması yöntemi olduğunu düşünenlerin oranı eğitim öncesi % 6.1 iken, bu oran eğitim sonrasında bile fazla değişmeyerek, % 5.5 oranında kalıyor.

  Ayrıca cinsel ilişkiden sonra haznenin yıkanması gibi yanlış bir yöntemi önlem olarak düşünenlerin oranı hiç de azımsanmayacak oranda: % 10.9. Bu oran eğitim sonrası % 5.8'e iniyor. Bu sorulara verilen yanıtlardan erler, eğitim öncesi % 61.3 oranında gebeliği önleyici hapların ve iğnelerin kadınlar için etkili ve güvenli bir yöntem olduğunu düşünüyor.

  1600 ere anket

  Seymen Hafif Oto Taburu'nda bulunan 1600 ere yönelik anketler öncelikle iki aşamadan oluşturulmuş.

  12 sorudan oluşan anket formu, eğitim öncesi ve sonrasında erlere dağıtılmış.

  1600 kişilik hedef grup, kursa katılan uzman çavuş grubunun 1-2 saatlik gece eğitiminde bilgi aktardığı acemi erlerden oluşturulmuş. Kurslar sırasında erlere interaktif bir yöntemle video eğtimi de verilmiş. Yaşları 19-25 arasında olan ve hepsinin okur yazar olduğu belirlenen deneklere, birçok şıkkı doğru yanıttan oluşan sorular sunulmuş.

  Doğru şıklara verilen yanıtlarla, yanlış şıklara verilenler incelenmiş, analizi yapılmış.

  Prezervatif en iyi korunma yolu

  Erkeklerin kullandığı güvenli ve etkili aile planlaması yönteminin ne olduğu sorusu, erlerin prezervatifi tanıdığı gerçeğini ortaya çıkarıyor.

  Prezervatifin en etkili aile planlaması yöntemi olduğunu düşünenler eğitim öncesi % 80.5 iken, sonrası ise % 88.1 oranında.

  Türk erkeklerinin genellikle kullandığı geri çekmeyi tercih edenlerin oranı eğitim öncesi % 29.6, eğitim sonrası ise % 25.2. Dr. Filiz Çamuroğlu bu sorunun yanıtlarını şöyle yorumluyor:

  ‘‘Ülkemizde evli çiftler arasında en fazla kullanılan yöntem geri çekme. Buradaki bu şıkka etkili deme oranı, ülkemizdeki kullanım oranına çok yakın. Yani % 25. Ama bilinen bir başka şey de bu yöntemin bir dizi risk taşıdığı. Yine hastanelere kürtaj için başvuran kadınların hemen hemen yarısı bu yöntemle korunduğunu söylüyor. Yine de burada doğru bilgiye bir gidiş var.’’

  Ali Mektebi'nden gece derslerine

  Asker ocağı denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri de Ali Mektebi'ydi. Özellikle eski kuşağın büyük bir bölümünün okuma-yazmayı Ali Mektebi'nde öğrendiği bilinir. Ali Mektebi'nden sonra asker ocaklarında şimdi de cinsellik dersleri veriliyor. Fakat daha çok üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve aile planlaması konusunda acemi birliklerindeki erlere eğitim veriliyor.

  Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfı tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yürütülen ve geçen yıl başlayan proje, ocak ayından bu yana ikinci dönemine girdi. Türkiye Aile Sağlığı Planlaması (TAP) Vakfı 20 binin üzerinde askeri eğitti. Böyle bir projenin amacını projenin koordinatörü Dr. Filiz Ayla Çamuroğlu şöyle anlatıyor:

  ‘‘Projede seçilen hedef grup öncelikle askerliğini yapmakta olan 19-25 yaş arasındaki erkek nüfustur. Yeni evli ya da evlilik adayı olmaları nedeniyle üreme sağlığı ve aile planlaması bilgisine ihtiyaçları vardır. Bu bilgiyi; kendilerini, eşlerini ve doğacak çocuklarını korumak için kullanacaklardır. Cinsel yaşamlarının başında olmaları nedeniyle cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan riskli davranışları kolay yapabilirler. Bu anlayışla hazırlanan projede TSK'de daimi görev yapan ve geçici askerliğini yapan personelin üreme sağlığı, aile planlaması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgi düzeyinin artırılması ile koruyucu davranış geliştirmesi amaçlandı.’’  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı