Gündem Haberleri

  Askeri Ormanda yangın

  Adem ÇETİN/AKSEKİ (Antalya), (DHA)-
  18.08.2012 - 11:42 | Son Güncelleme:

  ANTALYA’nın Akseki İlçesi’nde belirlenemeyen bir nedenle çıkan orman yangını, rüzgarın etkisiyle geniş bir alanda etkili oluyor.

  Yangın, saat 10.30 sıralarında Akşahap Köyü Mevkii’nde çıktı. Sarp bir bölgede başlayan yangına, haber verilmesi üzerine Akseki Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı orman işçiler müdahale etti. Bölgeye çok sayıda arazöz sevk edilirken, alanın sarp olması nedeniyle ekipler alevlere müdahale etmekte güçlük çekiyor. Makilik alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kızılçam alanına da sıçradı.

  Üzümdere Yaban Hayatını Geliştirme Sahası’nı da tehdit eden yangının söndürülmesi için Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nden bölgeye yangın söndürme helikopteri ve uçağı gönderildi.

  2 HELİKOPTER ACİL İNİŞ YAPTI

  Akseki İlçesi’nde sabah saatlerinde başlayan orman yangını karadan ve havadan yapılan müdahaleler sonunda kontrol altına alınarak söndürüldü. Akşahap Köyü Mevkii’nde etkili olan yangına Manavgat, Gündoğmuş ve Akseki Orman İşletme Müdürlüklerine bağlı ekipler müdahale etti. 150 orman işçisinin katıldığı söndürme çalışmalarına 9 arazözle yangına karadan müdahale edilirken, 5 helikopter ve 1 yangın söndürme uçağı da havadan müdahale etti. Bölgenin sarp olması nedeniyle yer ekipleri söndürme çalışmalarına etkili şekilde katılamadı.

  Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangına havadan müdahale edildiği sırada 2 helikopter teknik arıza nedeniyle zorunlu iniş yaptı. Yangın karadan ve havadan yaklaşık 4 saat süren müdahalenin ardından kontrol altına alınarak söndürüldü.

  5 HEKTAR KIZILÇAM ORMANI YANDI

  Söndürme çalışmalarını yönlendiren Akseki Orman İşletme Müdürü Hasan Telli, yaklaşık 5 hektar kızılçam ormanının zarar gördüğünü kaydetti. Yangının çıkış nedenini henüz belirleyemediklerini ve bölgede soğutma çalışmalarının yoğun olarak devam ettiğini anlatan Telli, "Söndürme çalışmaları sırasında 2 helikopter zorunlu iniş yaptı. Can kaybının olmaması sevindirici. Antalya Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı helikopterlerden birinin arızası kısa sürede giderilirken, Rus yapımı ’KA-32 T’ tipi helikopterin arızası ise giderilemedi. Pilot Fikret Gülgen’in kullandığı ve içinde toplam 5 personelin bulunduğu helikopter, 3 sorti yaptıktan sonra acil iniş yaptı. Aksiliklere rağmen yangını kontrol altına aldık" diye konuştu.

  Yangının Üzümdere Yaban Hayatını Geliştirme Sahası’nı tehdit ettiğini de vurgulayan Telli, "Şu an için her şey kontrol altında. Ekiplerimiz bölgede önlemlerini aldı. Kuvvetli rüzgar etkili oluyor. Yangının yeniden çıkması ihtimaline karşı uzun süre soğutma çalışmalarını sürdüreceğiz" dedi.

  5 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

  Bilindiği gibi Rus yapımı KA 32 T tipi başka bir helikopter de geçen 9 Ağustos’ta Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nin Çövenli Köyü yakınlarındaki Otmanlar tepesine düşmüştü. Kazada 2’si Türk 5 mürettebat hayatını kaybetmişti.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı