Gündem Haberleri

  Askeri müdahaleden geri adım atmak zor olur

  İhsan DÖRTKARDEŞ / DHA
  27.10.2007 - 10:44 | Son Güncelleme:

  Amerika'nın eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, “Türkiye’nin askeri bir operasyonu istenen sonucu vermez ve olumsuz sonuçlar üretirse, o noktadan geri adım atmak güç olur” dedi.

  ABD’nin Ankara eski Büyükelçisi Robert Pearson, Amerika’nın Sesi Radyosu’nda Türkiye’nin Ermeni tasarısı konusundaki tepkisini anladığını söyledi. Pearson, Türkiye- ABB ilişkilerinin güç bir noktada olduğunu, konunun tartışılma sürecinde Türkiye’ye daha fazla saygı gösterilmesi gerektiğine inandığını anlatırken, “Umarım herkes konunun ciddiyetini ve Türkiye'yle ilişkilerin önemini bir an önce anlar. Tasarıdan çekilen imzalar bu yönde bir gelişme olduğunu gösteriyor. Türk halkından Amerikan halkına ve dostluğumuza güvenmelerini rica ediyorum. PKK konusu son derece ciddi. Türkiye’nin Kuzey Irak’ta böyle bir terörist örgütün barınmasını kabul etmesi mümkün değil. Amerika PKK konusunda bir şeyler yapacağına dair söz verdi. Bu yolda somut gelişmeler olması ve başarı elde edilmesi elbette yarar sağlar. Türkiye’nin meseleleri tüm boyutlarıyla inceleme, bölgedeki daha büyük çıkarlarını hesaplama ve sağduyulu davranma becerisini her zaman takdir ediyorum” dedi.

  Büyükelçi Robert Pearson, Türkiye hem de ABD açısından oldukça güç bir dönemden geçildiğini anlatırken, ikili ilişkilerin zor sorunları aşabilecek güçte olduğuna inandığını, iki ülke arasında ticaret ve iş dünyası alanında da çok parlak bir gelecek olduğunu söyledi. Büyükelçi Pearson, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine karşı askeri operasyon düzenleme dışındaki seçenekleri konusunda da şunları söyledi:
  ASKERİ SEÇENEK MUTLAKA ETKİLİ OLMALI
  “Siyasi seçenekler mevcut. Kuzey Irak’taki PKK liderlerine karşı, oradaki yöneticilerin atacakları adımlar son derece yararlı olabilir. İstihbarat alanında işbirliği kanalları işletilebilir. Türkiye, ABD ve Irak’ın elinde bulunan diğer kaynaklar da kullanılabilir. Dolayısıyla, askeri seçenek dışında başka yollar da var. Askeri seçenek kullanıldığında bunun mutlaka etkili olması şart. Askeri bir operasyon istenen sonucu vermez ve olumsuz sonuçlar üretirse, o noktadan geri adım atmak zor olur. Tarafların doğru kararlar vereceğini umuyorum. Şimdi PKK ile mücadelede Türkiye’ye yardımcı olacak somut sonuçları görme zamanıdır.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı