Gündem Haberleri

  Askeri meteorolojik bilgilere Suriye ve Irak da eklendi

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  30.07.2012 - 11:46 | Son Güncelleme:

  TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’de gelişen son olayların ardından topçu birliklerine destek için meteorolojiden Suriye’nin tamamının hava durumu bilgilerini istedi.

  İlk aşamada Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak operasyon bölgesini kapsayacak şekilde üç yıl önce başlayan uygulama, son olaylardan sonra Balkanlardan Hazar Denizi’ne, Karadeniz’den Suriye ve Irak’ı kapsayacak şekilde genişletildi.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, top ve füze atışları için ihtiyaç duyulan meteorolojik veriler TOMES (Topçu Meteoroloji Sistemi) sistemleri ile elde ediliyordu. TOMES sistemi ile verilerin elde edilmesi sırasında karşılaşılan zorlu arazi şartları, uzun menzilli füzelerin ihtiyaç duyduğu yüksek irtifa bilgilerinin elde edilememesi, yüksek maliyet, zaman ve gözlemlerin temsil ettiği alan gibi kısıtlamalar sonucunda farklı arayışlara girildi.

  Hava koşulları top atışını etkiliyor

  Topçu atışlarının isabet başarısını yüzde 67 oranında etkileyen meteorolojik koşullar nedeniyle de TSK ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da yakından takip ettiği ve üç yıl önce imzalanan protokolün kapsamı son olaylardan sonra genişletildi. İlk aşamada Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak operasyon bölgesini kapsayacak şekilde başlayan uygulama, son olaylardan sonra artık Balkanlardan Hazar Denizi’ne, Karadeniz’den Suriye ve Irak’a kadar uzanıyor.

  Gizli web sitesi kuruldu

  Sadece TSK’nın meteorolojik bilgileri görebileceği bir web sitesi de kuruldu. Bu sistem ile örneğin Hakkari’de bir topçu birliği nereyi hedef alıyorsa o noktanın 36 saate kadar meteorolojik raporlarını anında görebiliyor. Son teknoloji kullanılarak üretilen raporlar günde 4 defa güncelleniyor.

  2 saniyede tamam

  TOMES sistemi yıllık iki milyon TL maliyet getirirken, meteorolojinin sistemi sıfır maliyet ile çalışıyor. TOMES’de rapor oluşturma süresi bir saati bulurken, bu süre meteorolojide 1-2 saniyeye düşüyor. Veri Alınabilen Maksimum Yükseklik TOMES’de 5 kilometre iken meteorolojide bu rakam 40 kilometreye çıkıyor. Etki alanı TOMES’de 15 kilometre iken meteoroloji, Balkanlardan Hazar Denizi’ne, Karadeniz’den Suriye ve Irak’ı kapsayan tüm alanlarda (Deniz alanları dahil) bilgi verebiliyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı