Gündem Haberleri

  'Askeri güç İran'a son seçenek'

  WASHINGTON (A.A)
  16.01.2006 - 08:06 | Son Güncelleme:

  ABD ile İran arasında gerginlik artarken, Amerikan Senatosu'nun en önemli isimlerinden Cumhuriyetçi John McCain, Tahran'ın nükleer silah elde etme çabalarına karşı son seçenek olarak askeri güç kullanılmasını desteklediğini bildirdi.

  CBS televizyonuna konuşan senatör McCain, İran'ın nükleer faaliyetlerini, terörle savaş dışında Soğuk Savaş'ın bitiminden bu yana karşılaşılan en büyük sorun olarak nitelendirdi. Başkan George W. Bush'un elinde İran konusunda hiçbir iyi seçenek bulunmadığını anlatan McCain, “ABD'nin İran'a karşı askeri güç kullanmasından daha kötü tek seçenek ise nükleer silahlara sahip bir İran'ın karşımıza çıkması” dedi.

  Senatör McCain, askeri müdahaleye başvurmadan önce bütün diplomatik yöntemlerin sonuna kadar kullanılması gerektiğini de belirtti.

  İran'a askeri bir müdahalenin petrol fiyatlarında sıçramaya yol açacağını kabul eden McCain, bunun, katlanılması gereken bir sonuç olduğunu savundu.

  Amerikan televizyonlarına konuşan Cumhuriyetçi ve Demokrat Partilere mensup diğer senatörler de, İran'a karşı askeri seçeneğin gözardi edilmemesini istedi.

  Bir başka Cumhuriyetçi senatör Trent Lott, Irak'ta süren savaşa rağmen ABD'nin İran'a karşı hala askeri imkanlara sahip olduğunu kaydetti, ancak “önce bütün diplomatik seçenekleri kullanmalıyız” dedi. Demokrat senatör Evan Bayh ise Başkan Bush yönetimini, İran tehlikesini yıllardır ihmal etmekle suçladı. Bayh, bu aşamadan sonra diplomatik çabaların sonuç vermemesi durumunda, ABD'nin düzenleyebileceği bir askeri müdahalenin, İran'ın nükleer silah geliştirme çabalarını gerileteceğini söyledi.

  Demokrat senatör Charles Schumer da, BM Güvenlik Konseyi'nde İran'a karşı Rusya ve Çin'in desteğinin sağlanması için Bush'u elinden gelen her türlü gayreti göstermeye çağırdı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı