Gündem Haberleri

  Askeri casusluk soruşturmasında 10 tutuklama

  DHA
  04.07.2012 - 08:20 | Son Güncelleme:

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nda sürdürülen 'askeri casusluk' soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen 25 kişiden 10'u tutuklandı, 15'i ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gözaltında bulunan 15 kişi ise bugün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

  İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne, 2009 yılında e-posta ile gelen ihbar sonrasında başlatılan soruşturma, Türkiye'yi sarsan ve muvazzaf askerlere kadar uzanan fuhuş, şantaj, tehdit operasyonuna dönüşmüştü. Yaklaşık iki yıl süren araştırmaların ardından Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlendiği operasyonun ilk dalgasında, askeri belgelerin evlerinde çıktığı şebekenin fuhuş kanadı lideri olduğu öne sürülen, Denizli Pamukkale Üniversitesi öğrencisi 25 yaşındaki N.K. ile Marmaris'teki marinanın sahibi işadamı B.Ö. tutuklandı. Devam eden soruşturmada, daha sonra N.K.'ye bağlı olarak askerleri tuzağa düşürmekte kullanılan eskort kadınlar ile üzerinde gizli, çok gizli ve kişiye özel ibarelerinin bulunduğu, askeri uçakların konumlarını, radarların yerlerini gösteren belgeleri sızdıran muvazzaf askerler gözaltına alındı. Bu güne kadar soruşturma kapsamında da, 34'ü muvazzaf asker olmak üzere toplam 68 kişi tutuklandı.

  SON DALGADA YİNE MUVAZZAFLAR GÖZALTINDA

  Önceki gün 13 ilde yapılan operasyonun 5. dalgasında ise ikisi emekli albay 38'i muvazzaf 40 kişi gözaltına alındı. Bu zanlılardan 25'i dün adliyeye sevk edildi. Saat 06.00'ya kadar süren mahkeme sonrasında zanlılardan 10'u tutuklandı, 15'i  ise tutuksuz  yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Operasyonda, Merkez Komutanlığında gözaltında bulanan 15 muvazzaf sabah saatlerinde adliyeye sevk edilirken operasyon kapsamında tutuklu sayısı 78'e çıktı.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı