GeriGündem Askeri birlikte patlama: 17 yaralı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  58
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Askeri birlikte patlama: 17 yaralı

Askeri birlikte patlama: 17 yaralı
refid:26245466 ilişkili resim dosyası

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bulunan 2'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı 18'inci Piyade Mekanize Tugayı'nda meydana gelen mühimmat patlaması sonucu 17 asker yaralandı. Patlamanın tank mermisinin ateşlenmesinde meydana gelen kazadan kaynaklandığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Ortaköy beldesindeki 18'inci Piyade Mekanize Tugayı'nda saat 21.30 sıralarında gece atış eğitimi yapılırken tank mermisinin ateşlenmesi sırasında meydana gelen kaza sonucu patlama oldu. Patlamada aralarında subay ve astsubayların da bulunduğu 17 asker yaralandı. Gözünden yaralandığı öğrenilen Tugan Çilingir, Gelibolu Devlet Hastanesindeki ilk müdahalesinin ardından Çanakkale Devlet Hastanesine sevk edildi. Patlamada yaralananlardan isimleri belirlenenler şöyle: "Yalçın Yıldırım, Ahmet Altınsoy, Talat Değer, Hakkı Arı, Mehmet Ali Uzunkaya, Murat Koç, Abdül Tekin, Tugan Çilingir."

HAYATİ TEHLİKELERİ YOK

Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını belirten Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, "Askeri birlikte planlı bir eğitim yapılırken, patlama meydana gelmiş. Patlama esnasında bir Binbaşı, bir Yüzbaşı, bir Üsteğmen, 7 Astsubay, 2 Uzman Çavuş ve 5 Er yaralandı. Yaralı 3 Astsubay Keşan Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Başına şarapnel parçası isabet eden 5 yaralı da tedbir amaçlı ve tomografi çekilmek üzere Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hastanesi'ne götürüldü. Diğer 9 yaralının da Gelibolu'da Askeri ve Devlet Hastanesi'nde tedavisi sürüyor" dedi. Patlama sonrası yaralı askerlerin meslektaşları ve yakınları hastaneye akın etti.

TANK MERMİSİ 300 METRE İLERİYE DÜŞTÜ

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ise, Gelibolu'da meydana gelen patlamayla ilgili, "Çok şükür askerlerimizin durumu çok iyi. Gece eğitim sırasında meydana gelen bir patlamadan yaralandılar. Kolordu komutanımızla görüştüm, hepsi yarın mesai başında olabilecek sağlıktalar" dedi. Vali Çınar, 2'nci Kolordu Komutanlığına bağlı 18'inci Piyade Mekanize Tugayında planlı gece eğitimi yapıldığı sırada tank silahının roket türündeki mermisinde teknik bir arıza meydana geldiğini, bunun ardından merminin iki parçasından birinin 300 metre uzağa düştüğünü söyledi.

Meydana gelen patlamada 17 personelin yaralandığını ifade eden Çınar, "Patlama parça tesiri yaralanmaya neden olmadı. Belki çok küçük parçalar personele gelmiş olabilir. Çoğunlukla yaşanan patlama sesi etkilemiş. Çok şükür askerlerimizin durumu çok iyi. Gece eğitim sırasında meydana gelen bir patlamadan yaralandılar. Kolordu komutanımızla görüştüm, hepsi yarın mesai başında olabilecek sağlıktalar" diye konuştu.

KAYMAKAM'DAN AÇIKLAMA

Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, ilçede askeri birlikte yaşanan patlama sonrası hastanelere kaldırılan 17 askerden 15'inin taburcu edildiğini, diğerlerinin ise sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Nazlı, 2'nci Kolordu Komutanlığına bağlı 18'inci Piyade Mekanize Tugayında planlı gece eğitimi sırasındaki mühimmat patlamasında yaralanan 17 askerin sağlık durumlarının çok iyi olduğunu ifade etti.

Yaralıların durumlarıyla ilgili herhangi bir olumsuz bilgi almadıklarını belirten Nazlı, şöyle konuştu:

"İlçemizdeki hastane başhekimleriyle görüşerek bilgi edindim. Çok şükür aksi bir durum olmadığı gibi yaralanan subaylarımızdan sadece biri Çanakkale'de, biri de Gelibolu Askeri Hastanesi'nde yatıyor. Diğerleri taburcu olmuş durumda. Yine de ayakta sağlıkları kontrol ediliyor ama Allah şükür iyiler. Dün gece yaşanan üzücü olay sonrasında bizi sevindiren durum; ağır yaralımızın ve şehidimizin olmamasıdır."

Patlamada, 5 er, birer binbaşı, yüzbaşı ve üsteğmen, 7 astsubay ve iki uzman çavuş yaralanmıştı.

15 ASKER TABURCU OLDU

Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı yaptığı açıklamada, dün akşam 21.45’te, gece atışı eğitiminde, zırhlı araçtan ateşlenen tanksavar mermisinin harp başlığının mekanizmadan fırlayıp 350 metre ileriye düştüğünü, başlığı iten mekanizmanın ise teknik bir arıza nedeniyle namluda kalıp, içindeki barutun parlaması sonucu zırhlı personel taşıyıcı araçta bulunan, aralarında 1 binbaşının da bulunduğu 17 rütbeli askerin yaralanmasına neden olduğunu söyledi.

Kaymakam Nazlı, Gelibolu, Keşan ve Çanakkale’deki hastanelere sevk edilen yaralılardan 15’inin tedavilerinin tamamlandığını bildirdi. Gelibolu ve Çanakkale’deki hastanelerde birer askerin tedavilerinin devam ettiğini belirten Kaymakam Nazlı, "Onlara da patlama sırasında yüzlerine isabet eden küçük şarapnel parçaları nedeniyle cerrahi müdahale yapıldı. Üzücü bir olay yaşadık. Ancak yaralıların durumunun iyi olması tesellimiz oldu" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle