Gündem Haberleri

  Askere hazırlık emri

  Kemal YURTERİ - CNN TÜRK
  06.10.2003 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ta görev alması beklenen birliklere, "kuvvet planlaması" yapmaları için talimat verdi. Talimat birliklerin personel ve malzeme eksiklerini hızla gidermelerini amaçlıyor.

  Irak'a asker göndermeye ilişkin kararın bu hafta içinde netleşmesi bekleniyor. Genelkurmay Başkanlığı askeri hazırlıklarına başladı. Bir süredir olasılık hesapları yapan Genelkurmay Başkanlığı, kararları artık yaşama geçiriyor. Irak'a gitmesi beklenen birliklere "kuvvet planlamaları" yapmaları için talimat verildi.

  Irak'a karargahı Ankara'da bulunan Birinci Taktik Tümen ve bu birliğe bağlı, 9. Piyade Tugayı ve 28. Mekanize Piyade Tugayı’nın gitmesi bekleniyor.

  Genelkurmay'ın verdiği talimatın ardından bu birlikler, personel ve malzeme eksiklerini hızla belirleyip gidermeye başlayacak. Son olarak Afganistan'da görev yapan ve bir taburu halen Kabil'de olan 28. Mekanize Piyade Tümeni'nin  yurtdışı görevlerde 3 taburu bulunuyor. Taburun 600 askeri ve zırhlı araçları eksik. Bu nedenle bu tugayın öncelikle personel eksikliği giderilecek.

  Aynı şekilde, Arapça ve Farsça bilen subay ve erler de kısa süre içinde bu tugayın emrine kaydırılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı