Gündem Haberleri

  Asker yollamasak ağırlığımız azalırdı

  Enis BERBEROĞLU
  30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakanlık Konutu’ndaki tezkere zirvesine saatler kala, "Asker yollamasak veya geciksek, Türkiye’nin ABD, AB ve bölge ülkeleri nezdindeki ağırlığı azalırdı" dedi.

  Gül, "TBMM’nin 19 Eylül’de açılması ve asker tezkeresini görüşmesi öngörülüyordu, Meclis’in erken toplanmasının BM Genel Sekreteri Annan’ın 6 Eylül ziyaretiyle ilgisi var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

  İLK SEÇEN OLMAK

  "Kofi Annan’ın ziyaretiyle hiçbir ilgisi yok. Öyle gelip de milletvekillerini ikna etmesi gibi bir mesele söz konusu değil. Ancak ne kadar erken davranırsanız, arzu ettiğiniz görevi ve yerini seçme ihtimaliniz artar. Biz de ilk seçen olmak istiyoruz. Sokağı süpürseniz bile yeriniz fark eder, aşağı doğru süpürmek daha kolaydır."

  BASACAĞIMIZ YER

  Türkiye’nin yollayacağı asker sayısının 1000’in altında kalacağını tekrarlayan Gül, şu değerlendirmeyi yaptı:

  "Bu süreci çok dikkatli yürüttük. Pek bilinmiyor, ama gittiğim her ülkeye yanımda mutlaka Genelkurmay ve MİT’ten temsilci götürdüm. Onlar da gerekli incelemeyi yaptı. Bu sayede basacağımız yeri bizim kadar iyi bilen az ülke vardır diyebilirim."

  7 BİN ASKER


  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da dile getirilen, "Türkiye Lübnan’a asker yollamada aceleci davranıyor" eleştirisi hakkında ise Gül şunları söyledi:

  "Kimse karar almıyor, Türkiye itiliyor’ denildiği günlerde AB, Lübnan’a 7 bin asker yollama karara aldı. Bu meseleleri tartışırken dünyadaki gelişmeleri de takip etmek, bilmek lazım. Türkiye asker yollamasa ve gecikse AB, ABD ve bölge ülkeleri nezdindeki ağırlığı azalırdı."

  ÜÇ UNSURU BEKLEDİK

  Bakan Gül Lübnan’a asker kararı için başından itibaren üç unsuru beklediklerini vurguladı, şöyle dedi:"İlk olarak BM kararı gerekiyordu, çıktı. İkinci olarak Türkiye’nin çatışmadan uzak kalması lazımdı, Hizbullah’ın silahsızlandırılması bizim işimiz değildi, bunlar da sağlandı. Son olarak tüm tarafların Türkiye’yi istemesi gerekliydi, bu şart da yerine geldi."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı