Gündem Haberleri

  Asker kararı Suriye'den sonra

  ANKA
  21.08.2006 - 15:24 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Suriye’ye gitmeye hazırlanırken, diplomatik kaynaklar Lübnan’a gönderilecek uluslararası güç ile ilgili bugün yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında genel tutumun netleşmesi ve kesin kararın, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Suriye ziyareti sonrası verilmesi bekleniyor.

  Bu konuda bir an önce karar verilmesi gerektiğini belirten diplomatik kaynaklar, asker gönderme kararı çıkması halinde bunun ciddi bir hazırlık gerektirdiğine dikkat çekiyor.

  “ANKARA’NIN RAHATSIZLIĞI SİLAHSIZLANDIRMA GÖREVİ”

  Birleşmiş Milletler’in Ankara’ya ulaşan belgesinde BM Gücü’nün saldırıya uğradığında karşılık vermesi yönündeki maddeden çok, Lübnan’daki grupların silahsızlandırılması maddesinden rahatsızlık duyulduğunu belirten kaynaklar, “Hizbullah’ın Lübnan’da sadece bütünün bir parçası olduğunu” ifade ediyor ve “Silah toplama işine aktif olarak girmenin yerine insani yardım ve lojistik destek veririz” diyor.

  Ankara’nın rahatsızlığına karşın Türkiye’nin ya da başka bir ülkenin belgede değişiklik isteme ya da müzakere etme gibi bir hakkı ise bulunmuyor.

  “BM’NİN ASKER SAYISI KONUSUNDA SOMUT TALEBİ YOK”

  Gücün yapısının muharip olmayacağı, sağlık ve lojistik olacağını belirten kaynaklardan alınan bilgiye göre, BM Türkiye’den kara gücü istiyor. BM’nin Türkiye’den asker sayısı konusunda somut bir talebi olmadığı ama “ne kadar çok olursa o kadar iyi olur” tutumu sergilediği kaydediliyor.

  Türkiye’nin bu çerçevede Lübnan’da da Bosna ve Kosova’daki gibi bir görev üstlenebileceği, okul-hastane yapımı, sağlık hizmetleri ve bir takım sosyal faaliyetler gibi konularda destek verebileceği bildiriliyor. Bu gücün finansmanının ise BM tarafından sağlanacak.

  GÜL’DEN SURİYE’YE İSTİKRAR MESAJI

  Bütün bu gelişmelerin paralelinde, yarın sabah erken saatlerde günübirlik bir ziyaret için Suriye’ye gidecek olan Gül, Şam’da  Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşecek.

  Suriye’deki temasları sırasında, ”Şu anda bölgenin huzura ve barışa çok ihtiyacı var. Herkesin soğukkanlılıkla destek olması lazım. İstikrarın sağlanması için diğer ülkelere de bir takım görevler düşüyor” mesajı verecek olan Gül, Suriye’den bu sürece destek olmalarını isteyecek. Gül, Muallim ile yiyeceği yemeğin ardından akşam saatlerinde Türkiye’ye dönecek.

  ÖZKÖK GÜL’Ü ZİYARET ETTİ

  Öte yandan bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e bir veda ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı