Gündem Haberleri

  Asker gönderenler kayba hazır olsun

  Hürriyet Haber
  04.10.2003 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Irak'taki ABD kara kuvvetleri komutanı Sanchez, "Irak'ta olduğumuz sürece ittifak kayıplar vermeye hazır olmalı. Hálá savaşıyoruz" dedi ve Türk askerini memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

  ABD'li General Sanchez, Irak'ta hálá savaştıklarını belirterek, ‘‘İttifak kayıplar vermeye hazır olmalı. Düşman daha karmaşık, daha dirençli ve öldürücü’’ dedi. Sanchez, Türk askerinin Irak'a gelmesini memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

  Irak'taki ABD Kara Kuvvetleri Komutanı General Ricardo Sanchez, buradaki düşmanın daha öldürücü ve karmaşık bir hale geldiğini belirterek, ittifakın kayıplar vermeye hazır olması gerektiğini söyledi.

  General Sanchez, düzenlediği basın toplantısında, Türk kuvvetlerini memnuniyetle karşılayacaklarını, Türk askerlerinin nereye yerleştirileceğinin kabiliyet ve güçlerine bağlı olduğunu söyledi.

  Sanchez, ABD askerlerinin karmaşık saldırılara maruz kaldığını, birliklerin geri çekilmesinden önce bunun daha çok hayata ve zamana mal olacağını belirtti. Destek olmadan, Irak'ın iç güvenliği sağlamasının yıllar alacağını belirten Sanchez, şöyle konuştu:

  ‘‘Düşman değişiyor. Biraz daha öldürücü, biraz daha karmaşık, bazı durumlarda biraz daha dirençli. Burada olduğumuz sürece ittifak kayıplar vermeye hazır olmalı. Hálá savaşıyoruz. Bu günlerin birinde büyük bir çatışma veya terör saldırısı olursa şaşırmamalıyız.’’

  TÜRK ASKERİ İSTENMİYOR

  Londra'da yayınlanan Arap gazetesi Şark el Avsat'ın haberine göre, Iraklıların hiç istemediği olayların başında, Türk güçlerinin Irak'a girişi geliyor. Haberde, Iraklıların bu yöndeki isteklerine ABD'den olumlu yanıt alamadıkları, bunun ancak Türk parlamentosunun, Türk askerinin Irak'a gönderilmesini öngören yasayı reddetmesi durumunda gerçekleşmesinin mümkün olacağı belirtiliyor.

  Gazeteye göre, geçen hafta içinde Ankara ve Washington, Türkiye'ye 8.5 milyar dolar krediyi garanti eden ve Irak meselesinde işbirliğini şart koşan bir anlaşma imzaladı.

  PENTAGON’UN GÖREVİ

  Pentagon, Türkiye'ye yönelik mali ve askeri yardımları Türk kuvvetlerinin Irak'a konuşlanmasına bağlamak için çalışıyor ve ABD Irak'a güç gönderimine onay vermedikçe, Ankara ile stratejik ilişkilerini gözden geçirme hazırlığında olduğu uyarısında bulunuyor. Haberde ayrıca Pentagon'un, Ankara'ya en az 10 bin asker göndermesi zorunluluğunu ilettiği yer alıyor. Türkiye ile ilişkileri geçmişte en fazla savunan Pentagon'un, son dönemlerde bu ilişkilerin önemini düşürme, hatta kesilmesi tehdidinde bulunma görevini üstlendiği belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı