GeriGündem ‘Asker çekin’ sözü çok yakışıksız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Asker çekin’ sözü çok yakışıksız

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’ye hareket etmeden önce ‘Kıbrıs’ta asker jesti bekliyoruz’ DİSİ Lideri Nikos Anastasiadis’e, ağır bir üslupla yanıt verdi.

Gül, ‘Türkiye’ye gelirken bu söylemi doğrusu çok çirkin, çok yakışıksız olmuş. Yarın (bugün) kendisine bunları söyleyeceğim’ dedi. Ortadoğu’da yeniden başlayan barış sürecine ilişkin hükümetin görüşünü bir basın toplantısıyla açıklayan Gül’e, bugün AKP Genel Merkezi’nde görüşeceği Anastasiadis’in sözleri hatırlatıldı. Gül, bu konuda şunları söyledi:

ONLAR REDDETMİŞTİ

‘Türkiye’de ne olup bittiğini bilmeyen insanlar hálá var. Türk ordusu, Türk hükümetinin ve TBMM’nin emrindedir.
Türkiye’de ordunun ayrı, hükümetin ayrı düşündüğü doğru değildir. Bütün kararlar siyasi kararlardır. Dolayısıyla Türk ordusu orada varsa, hükümetin, TBMM’nin iradesiyle ve uluslararası anlaşmalara dayanarak vardır. Türk askerinin adadan çekilmesini planlayan bir planı da Rumlar kendi elleriyle reddetmişlerdir.

ÇÖZÜMSÜZ TANINMAZ

Gül,
KKTC’deki BRT Televizyonu muhabirinin, ‘DİSİ lideri ile Dışişleri Bakanı kimliğiyle görüşüp görüşmeyeceği’ sorusuna, ‘Şöyle yapacağım: Bakanlıktan istifa edip gideceğim. Görüşüp, geleceğim, tekrar kendimi bakan olarak seçtirteceğim’ esprisiyle yanıt verdi. Bakan Gül, ‘Hiç önemi yok, ha öyle olmuş, ha böyle. Şu bir gerçektir ki, Türkiye nihai çözüm olanak kadar Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımayacaktır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle