Gündem Haberleri

  Asker çekilmez

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 01:58 | Son Güncelleme:

  KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ve yardımcısı Serdar Denktaş’la bir araya gelen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’nin Ada’dan asker çekmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Annan Planı’nın kabul edilmesi halinde asker çekmeyi taahhüt ettiklerini anımsatan Gül, ‘Ama Rumlar planı reddettiği için böyle bir şey söz konusu değil’ dedi.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, KKTC için ekonomik ambargoların kalkmasının ardından siyasi ambargoların da kaldırılacağını savundu.

  Gül dün Dışişleri Konutu’nda, Brüksel’den dönen KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ve Lefkoşa’dan Ankara’ya gelen Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş ile birlikte yediği öğle yemeğinden önce NTV’ye yaptığı açıklamada, ‘Adım adım hepsi olacak’ dedi. Gül, ortaya çıkan yeni durum çerçevesinde Avrupa Konseyi’nde KKTC’li milletvekillerinin oturumlara katılacağını ve siyasi ambargonun da kalkacağını belirtti.

  RUMLAR REDDETTİ

  Gül,
  AB’nin talebi üzerine Kıbrıs’tan asker çekilmesinin sözkonusu olup olmadığının sorulması üzerine, ‘Böyle bir şey asla söz konusu değil. Plan kabul edilseydi bu olacaktı, Rumlar bunu reddetti’ dedi.

  Gül, Talat ve Serdar Denktaş’ın Dışişleri Konutu’nda yediği yemekte Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal ve Dışişleri Kıbrıs Dairesi yetkilileri de hazır bulundu. Yemeğin Gül ve Ziyal’in BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temselcisi Alvaro de Soto ile görüşmesinden sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.

  TALAT: TÜZÜK OLUMLU

  KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat da, yemekten önce NTV’ye yaptığı açıklamada AB’nin onayladığı ve KKTC’ye yönelik izolasyonun kaldırılmasını öngören tüzüğü olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Talat bu tüzüğün Rum tarafına bir mesaj niteliği taşıdığını kaydetti.

  İzolasyonun kaldırılması ve seyahat serbestisinin ara formül olduğunu belirten Talat, Ada’nın birleştirilmesi vizyonunun korunması gerektiği, bu vizyonun korunmaması durumunda kazanılan avantajların kaybedilebileceğini söyledi. Talat, ‘Kıbrıs sorununun çözülmesi esastır’ dedi.

  Kıbrıs’a ilişkin Türkiye ile KKTC arasında politik uyum olması gerektiğini vurgulayan Talat, Gül’le de ortak bir politak oluşturulmasını görüşeceklerini söyledi.

  Yarım saatlik zirve

  KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Merkez Binası’nda bir araya geldi. Yarım saat süren görüşmeye, KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile Erdoğan’ın danışmanları da katıldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı