Gündem Haberleri

  ASKER

  Hürriyet Haber
  01.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SOLDIER

  Yönetmen: Paul Anderson

  Senaryo: David Webb Peoples

  Görüntü: David Tattersall

  Müzik: Joel McNeely

  Oyuncular: Kurt Russell (Todd), Jason Scott Lee (Caine 607), Connie Nielsen (Sandra), Michael Chicklis (Jimmy Pig), Gary Busey (Church), Sean Partwee (Mace), Jason Isaacs (Mekum)

  Görüntü ve Özel Efekt: Ed Jones, Clay Pinney 1998 ABD yapımı

  Öl ya da öldür

  Yeni yılın yeni filmlerinden ‘‘Asker’’ western ile bilimkurgu karışımı bir yapım. Filmin başrolündeki Kurt Russell, yok edici robot savaşçıyla ölümüne mücadeleye giren bir askeri canlandırıyor.

  Yönetmenliğini Paul Anderson'ın üstlendiği ve başrollerinde Kurt Russell ve Jason Scott Lee gibi isimlerin yer aldığı ‘‘Asker’’ (Soldier) haftanın yeni filmlerinden. ‘‘Asker’’ ölümcül bir şekilde savaşmaya odaklanmış duygusuz Caine 607 ve ordusuyla, eski bir asker olan Todd ve onun uzak bir galaksideki barışsever halkı arasındaki ölüm-kalım mücadelesini anlatıyor.

  Senaryosu yedi yıl önce yazılan ‘‘Asker’’in asıl aslarıysa kamera arkasında bulunuyor. Bu ürkütücü askeri hikayeyi yaratmak için bir araya getirilen teknik ekipte kimler yok ki: Daha önce ‘‘Con Air’’ ve George Lucas'ın efsanevi ‘‘Star Wars’’ üçlemesinin yeni filmi ‘‘Star Wars Episode I’’in görüntü yönetmenliğini yapmış olan David Tattersall bu filmin de görüntü yönetmeni. Yapım tasarımında ‘‘Bıçak Sırtı’’ (Blade Runner) filmiyle sanat yönetmeni olarak Oscar ödülüne aday gösterilen David L. Snyder, kurguda ise Martin Hunter (Ufuk Faciası/Event Horizon, Full Metal Jacket) var. Özel görüntü efektlerini ‘‘Kim Korkar Roger Rabbit'ten?’’ (Who Framed Roger Rabbit?) filmiyle akıllarda kalan Ed Jones yapmış. Özel efekt koordinatörlüğünü de ‘‘Bağımsızlık Günü’’ (Independence Day) ile Oscar alan Clay Pinney üstlenmiş.

  ‘‘Asker’’ müzikleri, kostümleri, özel efektleri ve temposuyla özellikle bilimkurgu seven izleyicileri fazlasıyla memnun edecek gibi görünüyor. Yeri gelmişken ufak bir tüyo da verelim; ‘‘Asker’’in senaryosunu yazan David Webb Peoples, ‘‘Blade Runner’’ ve ‘‘Unforgiven’’ (Affedilmeyen) gibi filmlerin de senaryosunu yazmış. ‘‘Asker’’ bu yüzden bu iki filmin karışımı olarak nitelendiriliyor. Yönetmen Paul Anderson ise ilk filmi ‘‘Mortal Kombat’’ (Ölümcül Dövüş) ile epey sükse yapmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı