Gündem Haberleri

  ‘Aşk Sokağı’nda buluştular

  Fatih DALDAL/BAYRAMİÇ(Balıkesir), (DHA)
  13.05.2008 - 11:00 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'ne bağlı Muratlar Köyü'nde, her yıl birçok bekar gencin tanışıp evlendiği ‘Aşk Sokağı’, bu yıl da arkadaş, eş arayan yaklaşık 3 bin genci buluşturdu. Gençler giyinip, kuşanıp süslenerek çıktıkları bir kilometrelik Aşk Sokağı'nda volta atarak gönüllerinin sahibini aradı.

  Bayramiç'e 25 kilometre uzaklıktaki Muratlar Köyü'nde her yıl mayıs ayında yapılan geleneksel hayır yemeği ve Aşk Sokağı buluşması bir kez daha gerçekleşti. Bolluk ve bereket dileği ve çevre köylerle kaynaşma amacıyla düzenlenen yemekte mevlit okundu, dualar edildi. Katılan 7 bin kişiye 80 kazan keşkek ikram edildi. Yemek sonrası evlenecek çağa gelen 3 bine yakın genç kız ve delikanlı, Aşıklar Sokağı'nda yürüyüp hayat arkadaşını aradı.

  Bayramiç'in yanısıra çevre ilçeler Çan, Ezine, Biga, Yenice ve köylerinden gelen gençler, mesire yerinden başlayıp ormana uzanan bir kilometrelik Aşk Sokağı'nda kendilerine uygun eş bulmak için saatlerce volta attı. Aşk Sokağı'nda tanışıp arkadaş olan Hasan Taşkıran (22) ile Şennur Şimşek (18) ardından müjdeli haberi ailelerine verdi ve birbirlerini tanıştırdı. Aşk Sokağı, önceki yıllarda burada tanışıp daha sonra evlenen çiftlere, çocuklarına ve torunlarına da ev sahipliği yaptı. Evli çiftler, önceki yıllarda tanıştıkları sokağa gelerek anılarını tazeledi.

  GEÇEN YIL TANIŞIP NİŞANLANDILAR

  Geçen yıl Aşk Sokağı'nda tanışan, iki ay önce de nişanlanan Ramazan Boduroğlu (24) ve Aysun Alaca (19) da, Aşk Sokağı'nın bu yılki konukları arasında yer aldı. Çan İlçesi'nin Çaltıkara Köyü'nde yaşayan Ramazan Boduroğlu, “Muratlar Köyü'ndeki Aşk Sokağı'nın ününü duyarak geçen yıl buraya geldiğimde Bayramiç'in Karaibrahimler Köyü'nün güzel kızı Aysun ile tanıştım. Devam eden arkadaşlığımızı nişanlanarak perçinledik. İnşallah önmüzdeki yıl Aşk Sokağı'na evlenmiş olarak geleceğiz” dedi. Aysun Alaca da, “Köyümüzün diğer kızları gibi ben de geçen yıl Aşk Sokağı'na geldim. Burada Ramazan ile tanıştım, birbirimizi sevdik ve evlenmeye karar verdik. Çok mutluyum” diye konuştu.

  70 YILLIK GELENEK

  Kırsal kesimde de gençlerin eşlerini özgürce, gönüllerince seçmesine olanak sağlayan gelenekle ilgili bilgi veren Muratlar Köyü Muhtarı Mehmet Aydoğan, geleneğin köyde 70 yılı aşkın süredir devam ettiğini, genç kız ve erkeklerin Aşk Sokağı ya da Aşıklar Sokağı diye adlandırdıkları bu yolda buluştuğunu söyledi.

  İlk yıllarda sadece birkaç köyün gençlerinin buluştuğu Aşk Sokağı'nın son yıllarda namı duyulduktan sonra evlenmek isteyen gençlerin akınına uğramaya başladığını belirten Muhtar Aydoğan şunları söyledi:
  “Artık çevre ilçelerden ve köylerden binlerce genç kız ve erkek her yıl bu sokakta buluşur oldu. Gençlerin, Aşk Sokağı ya da Aşıklar Sokağı olarak adlandırdıkları bu sokakta tam bir festival havası yaşanıyor. Genç kız ve erkekler özgüR iradeleriyle hayat arkadaşlarını bu sokakta seçiyor. Bu sokak şimdiye kadar yüzlerce kişinin evlenmesine vesile oldu. Ayrıca yıllardır en küçük tatsız bir olay yaşanmaması da bizim için mutluluk verici.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı