Gündem Haberleri

  Aşk bitti mi

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aşk Tanrıçası Afrodit, bu tartışmaları duysaydı, mutlaka gözünden yaşlar süzülürdü. Yüzlerce yıldır şarkılara, şiirlere, resimlere, filmlere konu olan aşkın sonu mu geliyor? Üçüncü binyılda aşk, seks, doyumsuzluk ve bencilliğe yenik mi düşecek? Bu sorunun cevabı da en az aşkın kendisi kadar karmaşık. ..

  Alman Focus Dergisi, son sayısında ‘‘Aşk nedir?’’ başlığını atttı ve konuyu kapaktan işledi. Dergi, Platon'dan Spinoza'ya, Kant'tan Schopenhauer'e kadar, ünlü filozofların ve bilim adamlarının yüzyıllardır aşkla ilgili yaklaşımlarını derledi. Günümüz toplumbilimcilere göre ise aşk, ‘‘zor bir dönemden’’ geçiyor. Çağımızda evliliklerin büyük bir kısmı, çok kısa ömürlü oluyor ve bir süre sonra acı sonla noktalanıyor. Büyük kentler, boşanmış, çocuklarıyla ya da çocuksuz hayatını sürdürmeye çalışan yalnız insanlarla dolu. Toplumbilimciler, ‘‘Bu geçeğe gözlerimizi kapayamayız’’ diyorlar...

  Ancak hálá aşka inanan insanlar da var. ‘‘Savaşçı ve Kraliçe’’ isimli filmin yönetmeni Tom Tykwer, ‘‘Aşk insanın içindeki yaraları iyileştirebilecek tek şey. Aşkın inanılmaz, harika bir iyileştirici gücü var’’ diyor. Peki ne oldu da aşk birden bire gözden düştü?.. Kimine göre perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Daha 1798 yılında ünlü filozof Immanuel Kant, uzun süreli birlikteliklerin sonunun yaklaşmakta olduğu kehanetinde bulundu. Kant'a göre kadın-erkek eşitliğiyle birlikte bireyler kendilerini daha fazla sevmeye başlayacak ve aşk da erozyona uğrayacaktı.

  KANT HAKLI ÇIKTI

  Aradan 2 yüzyıl geçtikten sonra Kant haklı çıktı. Günümüzde birçok ilişki, tarafların kendini eşinden daha öncelikli bir konuma yerleştirmesi nedeniyle bitiyor. Bunun son örneği Boris Becker ile eşi Barbara'nın ayrılma kararı almaları. Oysa çift,daha düne kadar ideal aşkın örneği olarak gösteriliyordu. Çift, ayrılık kararıyla ilgili yaptıkları resmi açıklamada ‘‘İlişkimizde kişisel önceliklerimiz farklılaşmaya başladığı için ayrılmaya karar verdik’’ diyorlardı.

  Aşka en büyük darbeyi vuran gelişmelerden biri ise doğum kontrol hapı ve evlilik öncesi seksin yaygınlaşması oldu. Eskiden aşk, kadın-erkek arasındaki en önemli bağı oluşturuyordu. Geçen yüzyılda ve günümüzde ise seks, aşkın önüne geçmeye başladı. Bugün dünya üzerinde bir günde ortalama 120 milyon seks ilişkisi yaşanıyor. Seks, İnternet aracılığıyla sibersekse ve sıradan sıradan bir eyleme dönüştü. Daha önemlisi aşkı var eden eski tutku günümüz insanında kalmadı...

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı