Gündem Haberleri

  Asırlık ‘anıt çınar’ için cadde trafiğe kapatıldı

  Cemal YILDIRIM/AYDIN, (DHA)
  01.10.2008 - 11:32 | Son Güncelleme:

  AYDIN’nın Köşk İlçesi’nde 5 asırlık olduğu belirtilen çınar ağacının dallarının kırılma tehlikesi başgöstermesi nedeniyle 20 köyün ulaşımının da sağlandığı ana cadde trafiğe kapatıldı.

  Aydın’ın Köşk İlçesi Başçayır Caddesi üzerindeki, 5 asırlık olduğu tahmin edilen ve gövdesinin dallarını taşıyamaz hale geldiği çınar ağacı yüzünden sürücüler günlerdir sıkıntılı anlar yaşıyor. Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun koruması altında bulunan, budanması ve kesilmesi yasak olan anıt çınar ağacı nedeniyle, Köşk Kaymakamlığı İlçe Trafik Komisyonu, 10 Eylül’den bu yana Köşk’ün en işlek yerlerinden olan Başçayır Caddesi'ni trafiğe kapattı. Dallarının kırılma tehlikesi bulunan çınar ağacına, Köşk Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından, sürücüler ile yayaları uyarıcı levhalar asıldı. Ağacın etrafı demir bariyerlerle çevrildi. Yaklaşık 20 köyün ulaşımında da kullanılan yolun trafiğe kapatılması, ara sokaklardan geçmek zorunda kalan sürücülerin tepkisini çekti.

  ESNAF DA MAĞDUR OLDU

  Asırlık çınarın hemen bitişiğindeki marketin işletmecisi Nuri Ağaçcı şunları söyledi:
  “Yıllardır gözümüz gibi koruduğumuz çınarın dallarından biri geçen ay büyük gürültüyle kırılıp caddeye düştü. Şans eseri etrafta kimsenin bulunmaması faciayı önledi. Bazı araçlar ve işyerleri hafif zarar gördü. Ancak, kırılmanın ardından çınarın gövdesinde derin çatlaklar oluştu. Çınarın bir an önce budanıp, caddenin trafiğe açılmasını istiyoruz. Aydın Anıtlar Kurulu bu konuda bir an önce karar vermeli. Hem sürücü, hem yaya hem de esnaf mağdur durumda.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı