Gündem Haberleri

  Aşırı sıcaklar su satışlarını artırdı

  Hürriyet Haber
  27.07.2007 - 15:39 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de, tüm yurt genelinde yaşanan aşırı sıcaklar, pet su ve damacana su firmaları satışlarını artırmaya devam ediyor.

  GıdaSa Genel Müdürü Adnan Erem, önümüzdeki Kasım ayından 2008'in Nisan ayına kadar, geçen yıl olduğu gibi bir dönem daha geçirirsek, tehlike çanlarının hızla çalabileceğine dikkat çekti. Türkiye'deki su tüketiminde yaz aylarında 2 unsurun etkili olduğunu ifade eden Erem, şunları kaydetti:

  “Bunlardan bir tanesi, yaz aylarında bir göç başlıyor. Üniversite  öğrencileri şehirlerine, büyük şehirlerde yaşayan tatil yapma ihtiyacında olanlar ya memleketlerine ya da yazlık bölgelere gidiyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde yaz aylarında kullanıcılarımız azalıyor ama buralarda kalan abonelerin su tüketimi artıyor. İkinci olarak da kışın hiç hizmet vermediğimiz yazlık bölgelerde hızlı bir  sezon yaşıyoruz.”

  Pet su satışlarında tüm üreticilerin yaz döneminde, özellikle  Temmuz-Ağustos aylarında, artan su talebine karşı stoklu girdiklerini  ifade eden Erem, şunları kaydetti:

  “Küresel ısınmanın bir sonucu olarak bu yıl Haziran ayında normal  seviyelerin üzerinde bir sıcaklık artışı yaşanması sebebiyle pet su tüketimi Haziran ayı itibariyle beklenenin üzerinde artış gösterdi. Bunun sonucu olarak da stoklar çok daha erken bir dönemde kullanılmaya  başlandı. Ancak bu değişim, üretim rakamlarına yansımadı. 2007 yılı ilk 6 ayında geçen yıl aynı döneme göre pet su pazarında beklenen pazar büyümesi dışında ekstra bir durum yaşanmadı.”

  PAZARDA BÜYÜME SÜRECEK

  Hayat Su Pazarlama Direktörü Ender Buruk da, pazarda bu yıl Haziran  ayında, 2006 yılı aynı dönemine göre yüzde 22 oranında büyüme  gerçekleştiğini, Temmuz-Ağustos aylarında geçtiğimiz yıl aynı döneme  göre yüzde 30-35 arası büyüme öngördüklerini belirtti.

  Buruk, “Temmuz-Ağustos gibi yaz aylarında, Aralık-Ocak gibi kış  aylarına göre satışlar yüzde 80 artmaktadır. Mevsimsel değişmelerden en  fazla etkilenen sektörlerden biri olan su sektöründe yaz ve kış aylarındaki trend tahminlerimizle uyumlu” dedi.

  Buruk, “Önümüzdeki dönemde su  pazarının büyümeye devam etmesini, damacana pazarında yıllık ortalama  yüzde 4, pet pazarında ise ortalama yüzde 25 büyümenin gerçekleşmesini  öngörüyoruz” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı