Gündem Haberleri

  Aşırı sıcaklar ihracat sezonunun erken kapanmasına neden oldu

  A.A.
  04.07.2007 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Aşırı sıcakların ülke genelinde yaş sebze meyve ihracat sezonunun iki hafta önce kapanmasına neden olduğu bildirildi.

  Antalya İhracatçılar Birliği ve Antalya Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Türkiye'nin geçen ay, son yıllarda görülen en yüksek sıcaklıkları yaşadığını anımsattı.

  Aşırı sıcaklıkların zaman zaman bazı bölgelerde 50 dereceye kadar çıktığını belirten Satıcı, bu sıcakların hem sera hem de tarla ürününü yaktığını belirtti. Aşırı sıcakların ürünün kalitesini de bozduğunu vurgulayan Satıcı, üreticinin seralarını sökmek zorunda kaldığını anlattı.

  İhracatta rakip olan ülkelerde de aşırı sıcaklar yaşanması nedeniyle erken üretim yapıldığına işaret eden Satıcı, “Ürün bollaşınca da Avrupa pazarında fiyatlar düştü. Bu iki neden ihracatı olumsuz etkiledi. Aşırı sıcaklar, ihracat sezonunun iki hafta önce kapanmasına yol açtı” diye konuştu.

  İHRACAT ARTTI

  Yaş sebze meyve ihracatının geçen yıla göre; hem ton bazında hem de döviz getirisi bakımından arttığına dikkat çeken Satıcı, bu yılın altı aylık döneminde, hem ihracat miktarı açısından hem de döviz girdisi bakımından çok iyi bir dönem yaşandığını söyledi. “Hem pahalı sattık hem de tonajımızı artırdık” diyen Satıcı, yılın altı aylık döneminde ihracat miktarında yüzde 22, döviz girdisinde de yüzde 50 artış sağlandığını bildirdi. Aynı dönemde 190 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerine işaret eden Satıcı, şöyle devam etti: “2007 yılı hedefimiz 250 milyon dolardı. Temmuz ayı sonu itibariyle 2007 yılı hedefini aşacağız. Yıl sonu da 350 milyon dolar hedefliyoruz. Üretici son 10 yılın en kazançlı yılını yaşıyor. Ürünlerimiz kaliteli olduğu için hem pahalı sattık hem de tonajımızı artırdık.”

  Yaş sebze ve meyvelerde kalıntı konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşandığını ifade eden Satıcı, ihracatçının bu sorunu da kendi çabalarıyla aştığına dikkat çekti. Antalya'dan yaş sebze meyve ihracatının yarısını Rusya'ya gerçekleştirdiklerini belirten Satıcı, AB ülkelerinde sebze ve meyvelerde kalıntı miktarı konusunda çifte standart olduğunu, bu nedenle ihracatçının Rusya'ya yöneldiğini kaydetti.

  Satıcı, Organize Tarım Bölgeleri'nin artırılması, örtü altı üretimin modernize edilmesi, döviz kurunda iyileştirmeler yapılması ve diğer sorunların çözülmesi, teşviklerin sağlanması halinde Antalya'dan yapılacak ihracatın kısa sürede 1 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı