Gündem Haberleri

  Aşırı sağcı Altın Şafak üyeleri Türklere şişelerle saldırdılar

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  07.08.2012 - 07:26 | Son Güncelleme:

  Irkçı-milliyetçi Altın Şafak partisinin yaklaşık 150 taraftarı dün akşam saatlerinde Yunanistan’ın Gümülcine kentindeki Türk Gençler Birliği binasına saldırdı.

  Aşırı sağcı Altın Şafak üyeleri Türklere şişelerle saldırdılar
  TÜRK DİZİLERİNE YASAK

  Irkçı Altın Şafak partisi, Yunanistan'da 17 Haziran seçimlerinde oyların yüzde 7'sini alarak parlamentoya girdi.

  Parti örgütü kısa bir süre önce başkent Atina'daki yabancı esnafı en kısa zamanda ülkeyi terk etmemeleri durumunda dükkan ve işyerlerini tahrip etmekle tehdit etti.

  Parti ideri Nikos Mihaliolakos ise bir kaç gün önce 17 milletvekiline Yunan televizyonlarında gösterilen Türk dizilerini izlemelerini yasakladı.

  Atina’da yakalanan kaçak göçmenlerin Batı Trakya’ya gönderilmesini protesto amacıyla dün akşam Gümülcine meydanında düzenlenen gösteriden sonra Altın Şafak’çılar önce Türk Başkonsolosluğu’na yürüdü.

  Polis yaklaştırmayınca, Türk Gençler Birliği binasına giden Altın Şafak’çılar Yunan milli marşını söyledikten sonra “Türkler Trakya’dan dışarı” ve “S… Türkiye” şeklinde slogan attılar. Derneğin bahçesinde bulunan Türklere şişeler de fırlatan Altın Şafak’çılara polis müdahale etti. Altın Şafak’çılar daha sonra dağıldı.

  GTGB Başkanı Koray Hasan olayla ilgili yaptığı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, herkese sağduyulu olma çağrısında bulundu.

  GTGB'nin göçmen konusuyla hiçbir ilgisi bulunmadığını belirten Hasan, “Göçmenleri buraya biz getirmedik. Kim getirmişse, gitsinler orada gösteri yapsınlar. Saldırıyı şiddetle kınıyoruz ancak, herkesin sağduyulu hareket etmesini istiyoruz. Kimse taşkınlığa kapılmasın” diye konuştu.

  Polisin müdahalesiyle olay yerinden uzaklaştırılan göstericiler daha sonra kent meydanına dönerek dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı