Gündem Haberleri

  Aşının uygulanmasında risk yok

  A.A
  03.11.2009 - 11:36 | Son Güncelleme:

  Domuz gribine karşı alınan önlemler ve uyarılar yurt genelinde devam ediyor.


  Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Büke, domuz gribi aşısının uygulanmasında yaşamsal risk bulunmadığını bildirdi.

  Prof. Dr. Çağrı Büke, yaptığı yazılı açıklamada, domuz gribi aşılarındaki “adjuvan” ve “tiomersal” (cıva) maddelerinin tartışmalarda ön plana çıktığını belirtti.

  Aşının yaşamsal riski bulunmadığını kaydeden Prof. Dr. Büke şunları kaydetti:

  “Adjuvan sayesinde az miktar antijen ile yeterli ve uzun süreli etkinlik, yani antikor oluşumu elde edilebilmektedir. Bu tür adjuvanları içeren grip aşılarından 40 milyon doz uygulanmış ve 20 bin kişi aşı sonrasında izlenmiş, ciddi ve olumsuz herhangi bir durum saptanmamıştır. Domuz gribi aşıları içinde bulunan bir diğer maddenin de 'tiomersal' olarak adlandırılan maddedir. Bu madde de her bir doz aşının içerisinde bulunan miktar haftalık tolere edilebilir miktarların 2-20 kat altında bulunmaktadır.”

  MUĞLA

  Domuz gribine önlem olarak aşılamalar Muğla'da başlandı. İl Sağlık Müdürü Dr.İskender Gencer, ilk aşıyı kendisine 2. nolu sağlık ocağında yaptırdı.

  Aşılama sonrasında gazetecilere açıklama yapan Gencer, Türkiye genelinde bir süredir domuz gribi ile ilgili aşıların beklendiğini belirterek, “Yaklaşık iki hafta önce aşılar geldi ve kontrollerin yapılmasının ardından illere dağıtılmaya başlandı.” dedi.

  Gencer, Domuz Gribi aşısı yapı lırken öncelikli risk gruplarının tespit edildiğine işaret ederek, “Risk grupların da aşılanmaya başlandı. Belli bir oranda salgın beklenmesi nedeniyle sağlık personelinin ayakta kalması gerekli ve sürekli hastalıklarla karşılaşan grupta sağlık çalışanları olduğu için öncelikle sağlık personelininden aşılanmaya başlandı. İlimize personel mevcudumuz kadar 4 bin 200 aşı geldi. İlk etapta sağlık çalışanları aşılanacak” diye konuştu.
  Muğla Sağlık Müdürü Gencer, okullardaki aşılama çalışmasına ise bu ayın ikinci yarısında başlanacağını ve bu süreçte hacca gidecek olan yaşlılarında aşılanacağını söyledi.

  IĞDIR

  Iğdır Milli Eğitim Müdür Vekili Abbas Öcal, bütün okulların domuz gribi önlemleri kapsamında dezenfekte edildiğini söyledi.

  Öcal, dezenfekte çalışmalarına büyük özen gösterdiklerini belirterek, il genelinde bulunan tüm okulların koridorlarının, sınıflarının ve sıralarının çamaşır suyu ile yıkanarak dezenfekte edildiğini belirtti.
  Milli Eğitim olarak okullarda domuz gribine karşı gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Öcal, “Okulları tek tek denetliyoruz. Her okulun tuvaletlerinde sıvı sabun kullanılmasına özen gösterilmesi için okul idarecilerini ve öğretmenleri de uyardık” dedi.

  ÇUBUK

  Ankara'nın Çubuk ilçesindeki Halil Şıvgın Devlet Hastanesinde, Gribal Enfeksiyon Polikliniği hizmete girdi.
  Halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsüne karşı önlem almaya devam ettiklerini söyleyen Çubuk Halil Şıvgın Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ziya Albayrak, hastanede görev yapan tüm personelin maske kullandığını ifade etti.

  Bu konuda bir diğer çalışmanın da bugün itibari ile hizmete girecek Gribal Enfeksiyon Polikliniği olduğunu kaydeden Albayrak, poliklinikte doktorların 24 saat görev yapacağını belirtti. Dr. Albayrak, “Hastanemizde görevli Çocuk, Dahiliye ve Kulak Burun Boğaz hekimlerinin görev yapacağı Gribal Enfeksiyon Polikliniğini hizmete koyduk. 24 saat hizmet verecek polikliniğimiz hastanemizin üst katında hizmet verecek. Grip şüphesi ile gelen tüm hastalar bu polikliniğimizde muayene edilecek” dedi

  AYDIN

  Aydın'da domuz gribi önlemleri kapsamında, şehir içinde yolcu taşıyan 160 minibüsün dezenfekte çalışmalarına başlandı.

  SS 133 No'lu Aydın Şehir İçi Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, dezenfekte çalışmalarının başlaması dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, 160 minibüsün dezenfekte edildiğini söyledi.

  Yalçın, salgının en az zararla ve can kaybına yol açmadan geçiştirilebilmesi için kişisel tedbirlerin yanı sıra toplumsal yoğunlukların yaşandığı yerlerde de gerekli sağlık tedbirlerinin alınması gerektiğini vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı