Gündem Haberleri

  Asılları kapalı, siz de sanalları gezin

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bayram ve yılbaşında sanat galerilerinin hepsi açık

  Bayram süresince 'gerçek' sanat galerileri kapalı olacak, ama 'sanal' olanlar açık, hem de 24 saat...

  Sanal galerilerin ilk avantajı bu, ama tek avantajı değil tabii ki. İlginizi çeken bir resim sergisi bulunduğunuz yere çok uzak olabilir. Ama İnternet'te uzaklıkların pek bir anlamı yok.

  Diyelim yola çıktınız trafikte sıkıştınız, İnternet'te de yoğun trafik olabilir; ama beklerken ayaklarınızı uzatıp, çayınızı yudumlayabilir, televizyon seyredebilir, kitap okuyabilirsiniz. 'Gerçek' trafikte yaşayacağınız stresle İnternet'te gireceğiniz stres karşılaştırılamaz bile.

  Gerçek bir galeride eserleri görmek için sergilerin açık olduğu kısa süreleri yakalamanız gerekir. Sanal galeride ise tarihini kaçırdığınız bir sergi için arşive (çoğunda var) tıklamanız yeterli.

  SANAL GALERİLERDE NE VAR NE YOK?

  Lebriz

  Lebriz Sanat Galerisi ile Zebra İnternet Danışmanlık A.Ş.'nin ortak girişimi olan lebriz.com, Haziran 2000'den beri faaliyette. Çeşitli sanat galerilerinin toplandığı sanal bir şemsiye olan sitede Online Sergi Salonu'nda çeşitli eserler izlenebiliyor, satış durumları öğrenilebiliyor, sipariş verilebiliyor. Ayrıca sergiyi düzenleyen galeriler ile temasa geçilebilen siteden, sergilenen eserleri ekran koruyucu olarak indirebiliyorsunuz. Bugüne kadar sergilenen eserleri de görmeniz mümkün.

  http://www.lebriz.com/

  Çatı Sanatevi

  Galeride sergilenen resimler yılbaşı için özel indirimli fiyatlardan satılıyor. Sitede şu an iki sergi bulunuyor: Nihal Güres'in ‘‘Antonius ve Kleopatra'nın Aşk Mektupları’’ ve karma sergide Tankut Bilge, Habib Gerez, Nihal Güs ve Semra Kaplan'ın resimleri ile Mehmet Taşbaşı'nın ahşap heykelleri.

  http://www.catisanatevi.com

  X-Hall ada.net

  Sitede çeşitli sanat alanlarından sanatçıların çalışmalarını görebileceğiniz gibi 'Yolun Başındakiler' bölümünde de yine değişik alanlarda uğraş veren sanatçı adaylarının çalışmaları sergileniyor. Sitede halen pek çok sanatçının sergileri yer alıyor. Ayrıca Yolun Başındakiler bölümünde şu an Evren Öğütlüoğulları'nın Heykel sergisi var. X-Hall'de açılan Sokak Çocukları Yararına Fotoğraf Sergisi'nde 16 fotoğraf sanatçısı işleriyle sokak çocuklarını destekliyor.

  http://www.ada.net.tr/x-hall/

  Evin Sanat Galerisi

  Türk Resim Sanatı'ndaki figüratif geleneği temsil eden Evin Sanat Galerisi, her yıl çeşitli sayıda kişisel ve karma sergiler düzenliyor ve gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında birçok sanat fuarına sanatçılarının tüm tanıtımlarını üstüne alarak katılıyor. Galerinin zengin koleksiyonunu oluşturan Türk figüratif resim sanatının önemli temsilcilerinin eserlerine bu siteden ulaşmak mümkün.

  http://www.evin-art.com

  Tem Sanat Galerisi

  Hakkı Anlı, Adnan Varınca, Ömer Kaleşi, Oktay Anılanmert, Seyyit Bozdoğan, Fevzi Karakoç, Hüseyin Ertunç, Abdülkadir Öztürk, Salih Coşkun, Fuat Acaroğlu, Gülden Artun, Talat Enlil, Selim Altan, Gürhan Yücel gibi ressamların bağlı olduğu Tem Sanat Galerisi'nin sanal galerisinde Gülden Artun'un resim sergisi devam ediyor.

  http://www.temartgallery.com/

  Galerinet

  Galerinet, İnternet'te yer almayı isteyen sanat galerilerine ve sanatçılara yer veren bir platform. Henüz tam anlamıyla teknik sorunlarını halledememiş omakla birlikte, eğer çalışmalar devam ederse iyi bir bilgi kaynağı haline gelecek. Galerinet üyelik için ücret talep etmiyor. Halen şu galeriler Galerinet'te yer alıyor: Galeri Arda, Armoni Sanat Galerisi, Dam Sanat Galerisi, Gözde Sanat Galerisi, İlhan Sanat Evi, Galeri Nev, Galeri Valör.

  http://www.galeri.net/

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı