Gündem Haberleri

  Asıl zalim Blair

  Hürriyet Haber
  12.09.2005 - 01:35 | Son Güncelleme:

  Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, İngiliz Five News kanalının da yayınladığı söyleşide, ‘Bana zalim diyen Blair’in asıl kendisi zalim’ deyince gazetelere konu oldu.

  ÜLKESİNDEKİ insan hakları ihlalleri ve İngiliz çiftçilerin topraklarına el koyması yüzünden özellikle İngiltere’de sevilmeyen Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, Prens Charles’e övgüler yağdırırken, İngiltere Başbakanı Tony Blair’i ise ‘asıl zalim’ olarak niteledi.

  Defne Barak’ın Hürriyet ve İngiliz Five News televizyon kanalı için kendisiyle yaptığı olay yaratacak röportajda Mugabe, Papa 2. Jean Paul’ün cenazesinde Charles ile el sıkıştığını ve sohbet ettiğini öne sürdü. Vatikan yetkilileri geçen Nisan ayındaki cenaze töreninde Mugabe’ye Charles ve Başbakan Blair’e yakın bir yer verince küçük bir diplomatik skandal meydana gelmişti. Mugabe, Blair’in hemen yerini değiştirdiğini ancak ‘tam bir centilmen’ olarak nitelediği Charles’in yanında oturmaya devam ettiğini söyledi. El sıkıştıkları İngiliz kamuoyunda biliniyor ancak Charles’ın sözcüleri, Prens’in Mugabe ile sohbet ettiğini yalanladı. Clarence House sözcüsü, Prens’in kiliseye saygısızlık etmemek için Mugabe ile el sıkışmak zorunda kaldığını açıkladı.

  Mugabe, el sıkışmakla da kalmayıp Prens’le konuştuklarını ileri sürdü ve siyasi değil sosyal konulardan söz ettiklerini, prensle eskiden tanıştıklarını söyledi. Ancak Prens ile Mugabe’nin arasında oturan Zimbabve Maliye Bakanı Herbert Murerwa Barak’a yaptığı açıklamada, ‘Başkanımı prens ile tanıştırdım. El sıkıştılar’ dedi. Murerwa, ne konuştukları sorusuna ise, ‘Karısından söz ettiler. Prens ertesi gün Camilla ile evleniyordu. Bu konuda konuştuk. Prens, ‘İngiliz basınını biliyorsunuz. Umarım işler yolunda gider’ dedi’ diye cevap verdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı