Gündem Haberleri

  Asıl iş bundan sonra başlıyor

  Hürriyet Haber
  05.10.2005 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, ‘Medeniyet yolculuğu’ olarak nitelediği AB ile müzakere sürecinde daha çok yorulacaklarını söyleyerek, ‘İş bitmedi, asıl bundan sonra başlıyor’ dedi. Erdoğan, hedefin tam üyelik olduğunu ve Türkiye’nin dik duruşuyla duvarın aşıldığını belirtti.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB ile yürüttüğü müzakere çerçeve belgesiyle ilgili pazarlıkta hem tam üyelik hedefi, hem de NATO başta olmak üzere taraf olduğu uluslararası kuruluşlarda özgür iradesiyle hareket etmesi konularında istediği sonuçları aldığını söyledi. ‘İş bitmedi, asıl bundan sonra başlıyor’ diyen Erdoğan, ‘Uygulama ile bundan sonra daha çok yorulacağız. Bunun için daha çok mücadele edeceğiz. Çünkü uygulama zihniyet değişimidir’ dedi. ‘Medeniyet yolculuğu’ ve ‘Yeni sayfa’ diye niteliği bu süreçte herkese görev düştüğünü belirten Erdoğan, AKP Grubu’nda özetle şöyle konuştu:

  DUVAR AŞILDI

  Bu diplomatik başarının yankısı sadece Avrupa’da değil, Asya’dan Maldiv Adaları’na, Amerika’ya kadar hissedildi. Dik duruşumuz bir kez daha semeresini vermiş, duvar aşılmıştır. İnsanlığın ve barışın bekası için aklıselim, önyargılara galip gelmiştir.

  KAVŞAKTAN DÖNDÜK

  Türkiye, geleceği için son derece önemli bir kavşaktan anlının akıyla dönmüştür. Bundan sonra önümüzde yeni süreç ve takvim var. Biz AB’yi ne ulaşılmaz hayal ne de kolay hedef olarak gördük. AB üyeliği, Türkiye’nin tarihi yürüyüşünün tabii bir uzantısı, Türkiye’nin demokratik, özgürlükçü, adil ve müreffeh bir toplum olma iddiasının tezahürüdür. AB üyeliği, Türkiye’nin menfaatlerinin gereğidir. İdealimiz, demokratik, özgür ve ileri ülkeler arasında yer alan bir Türkiye’dir. AB, bu ideale ulaşmamızı sağlayacak en uygun güzergáhtır.

  HEDEF TAM ÜYELİK

  Müzakere Çerçeve Belgesi’nin 2. maddesinde, müzakerelerin ortak hedefinin katılım, yani tam üyelik olduğu, açık bir şekilde ifade edilmiştir. Müzakerenin açık uçlu bir süreç olduğunun ifade edilmesi, ‘müzakere kavramı’nın tabiatı gereğidir. Karşılıklı mutabakat sağlanmadan, ‘Şu tarihte müzakereleri bitireceğiz’ diyebilir misiz? Hedef nedir? Katılımdır, üyeliktir.

  İRADEMİZ ÖZGÜR

  Türkiye, üye olduğu uluslararası kuruluşlardaki kazanılmış haklarını koruma kararlılığını ortaya koymuş ve arzu ettiği neticeyi almıştır. Türkiye, NATO başta olmak üzere üye olduğu tüm uluslararası örgütlerde kendi özgür iradesiyle hareket edecektir.

  MARJİNAL GRUPLAR

  Türkiye’nin tam üyelik perspektifinin müşahhas (somut) bir zemine oturması, AB’nin kimliği ve yapısı üzerinde önemli etkiler yapacaktır. AB’nin Türkiye ile ilgili tercihi, stratejik boyutu güçlü bir karardır. Türkiye’deki bazı marjinal gruplar, ‘Bu gidişin önüne nasıl geçebiliriz’ diye gayret edeceklerdir.

  SİYASİ KARALAMA

  AB sürecinde milli menfaatlerimize halel getirildiği iddiası, boştur ve siyasi karalamadan öte anlam ifade etmez. Daha önce AB müktesebatına ve Ulusal Programa imza koyanların, bugün bu yolculuğu veya bu programı veya bu müktesebatı altında imzaları olduğu halde inkar etmelerini anlayamıyorum. Bu onurlu bir duruş değil. Bu kendini inkardır.

  AB selamı

  BAŞBAKAN Erdoğan zorlu geçen iki gün, iki gecenin ardından dün toplanan AKP Grubu’nda AB’ye yapılan pazarlıkları anlattı. Erdoğan grup salonuna girdiğinde milletvekillerinin ve dinleyicilerin büyük alkışıyla karşılandı. Erdoğan da, alkışlara el sallayarak karşılık verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı