GeriGündem Asıl aranan Yeşil'e iletilecek materyaldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asıl aranan Yeşil'e iletilecek materyaldi

Derin devletin “kara kutularından biri' olarak anılan Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’a yönelik operasyon bir kez daha güvenlik birimleri arasındaki sert mücadeleyi ortaya çıkardı.

TEMPO’nun güvenlik birimlerinden edindiği bilgilere göre ilk temas Yeşil’in oğlu Murat Yıldırım’la sağlandı. Resmi devlet görevlisi olup olmadığı belirlenemeyen Baran isimli şahıs oğul Yıldırım’la bir yıl önce tanıştı. İkili ortak ticari işlere girerken, sürekli takipte devam etti. Polisin baskın yaptığı ev aslında irtibat noktasıydı. Polisin elinden kaçan kişinin Yeşil mi yoksa, Yeşil’in kuryesi mi olduğu ise henüz belirlenemedi.

BİLİNENLER

Doğan Haber Ajansı’nın 14 Şubat Salı günü akşam saatlerinde geçtiği haberle Türkiye Yeşil’e yönelik operasyonu öğrendi. Habere göre Yeşil’in oğlu Murat Yıldırım çete oluşturarak bazı işadamlarından haraç alıyordu. Bu faaliyetler sırasında da babasının adını kullanıyordu. Polisten edinilen bilgilere göre operasyondan 15 – 30 dakika önce Yeşil baskın yapılan evi terk ederek kaçtı. TEMPO’nun yayına hazırlandığı saatler itibariyle eldeki bilgiler böyleydi.
Ancak bir gece önce TEMPO’nun ulaştığı bilgiler büyük resmin daha farklı olduğunu ortaya koydu. Resmin ana hatları şöyle:

OĞLULLAR ESNAF: Mahmut Yıldırım’ın iki oğlu bulunuyor. Oğullar halen Ankara’da esnaflık yapıyor. Mahmut Yıldırım’ın “öldüğü söylenen' tarihlerde bile oğullarıyla teması vardı. Ancak bu temaslar 2 – 3 yılda bir ve gizlilik içinde gerçekleşiyordu.

YEŞİL SIK SIK YURTDIŞINDAYDI: Mahmut Yıldırım ve oğullarının bütün hareketleri Jandarma gözetiminde tutulurken, kendisi sık sık yurtdışından Türkiye’ye girişler yaptı. Polis operasyonu sırasında da Yeşil Türkiye’deydi.

OĞULLARIN MADDİ SORUNU VAR : Yeşil’in oğulları babaları ortada yokken sakin bir hayat sürdü. Kimi kaynaklara göre maddi zorluk çeken oğullar, yıllar içinde polisle hiçbir şekilde temas etmemeye çalıştı.

BARAN DEVREDE: Yeşil’e yönelik polis operasyonunun hemen ardından ihbarcının Baran adında bir şahıs olduğu ileri sürüldü. Dikkatlerin odaklandığı bu kişinin henüz gerçek kimliği ve nerede olduğu tespit edilemedi. İddialara göre Baran bir yıl süreyle Yeşil’in oğullarıyla arkadaşlık ederken, ilişki ortak ticarete de dönüştü.

OPERASYONUN PERDE ARKASI

- Yeşil’in Türkiye’ye giriş yaptığı bilgisi üzerine MİT hareket geçti. Ancak belli süre temas sağlanamadı. Baran’dan gelen istihbaratlara uygun olarak İstanbul’daki irtibat evleri belirlendi.

- MİT adresleri polise ulaştırırken, polisten operasyon yapması istendi ve operasyon ani kararla uygulamaya konuldu. Yüze yakın özel harekatçı ve polisin katıldığı operasyon neticesinde Yeşil’in oğlu Murat Yıldırım ve 13 kişinin yakalandığı ancak Yeşil’in kaçtığı duyuruldu.

- Bu noktadan sonra Yeşil’in kaçışıyla ilgili olarak ağırlık kazanan iki duyum oldu. İlk duyuma göre baskın yapılan ev Yeşil’in cd, disket ve benzeri malzemeler için kullandığı irtibat eviydi. MİT’in bilgisi de operasyon gününde söz konusu malzemenin transfer edileceği şeklindeydi.

- Polis eve girdiğinde öncelikle aradığı kişi Yeşil değil, Yeşil’e iletilmek istenen materyaldi. Ancak bu materyale ulaşılamadı. Kaçan kişi ise yine Yeşil değil kuryesiydi.

- İkinci duyuma göre sabah 4 – 5 sularındaki polis operasyonundan hemen önce JİTEM bilgi sahibi oldu. Uyarılar ve gerekli girişimler üzerin Yeşil operasyondan kısa bir süre önce evden çıkarıldı.

Yeşil’le ilgili olarak gazetelere yansıyan tanık bilgilerinin de doğru olmadığı çünkü Yeşil’in yüzünü estetik operasyonla değiştirildiği öğrenildi. Bu arada operasyon duyulduğu andan itibaren Ankara'da büyük hareketlilik yaşandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle