Gündem Haberleri

  Aşıkları hákimin formülü kurtardı

  Hürriyet Haber
  15.11.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Kız kaçırmaktan yargılanan gençle 14 yaşındaki sevgilisinin durumundan etkilenen hákim, duruşmayı bir ay erteledi. Bulduğu formülle de erkeği hapisten, kızı da ortada kalmaktan kurtardı.

  Sivas'ın Zara İlçesi'nde 14 yaşındaki H.K. ile sevgilisi Dursun Ali Polat'ın (22) aşkını hákim kurtardı. H.K.'nın ailesi kızlarının yaşının küçük olduğu gerekçesiyle evlenmesine izin vermeyince sevgililer çareyi kaçmakta buldu. Evlenmek için nikáh dairesine gidince, H.K.'nın yaşı nedeniyle evlenemeyeceğini öğrenen Dursun Ali Polat tutuklanmaktan kurtulamadı. Polat cezaevine girerken hakkında da kız kaçırma ve alıkoyma suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Sıvas 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada H.K., Dursun Ali Polat'ın kendisini kaçırmadığını ve zorla birlikte olmadığını belirterek, ‘‘Ben onu kaçırdım ve kendi isteğimle birlikte oldum. Evlenmek için başvurunca onu tutukladılar. Yaşımın sorun çıkaracağını bilseydim 6 ay daha bekler ve ondan sonra bunu yapardım’’ dedi. Duruşmada, kız tarafı da tutuklu gençten şikáyetçi olmadı ve evliliğe rıza gösterdi. Ancak bunlar kızın henüz evlenemeyecek yaşta olması sonucu Dursun Ali Polat'ın tahliyesine yetmedi. Bunun üzerine hákim Servet Öztürk sevgilileri kurtaracak bir formül önerdi.

  İşte hákimin formülü

  Buna göre H.K., doğum günü olan 11 Aralık 2001 tarihinde 15 yaşına gireceği için en erken bu tarihte evlenebilecek. Polat'ın tutukluluk hali sürerken, aileler nikáh işlemlerini dışarıda tamamlayacak, H.K. yaşını doldurur doldurmaz cezaevinde nikáh kıyılacak. Nikáhın ertesi günü ise özel bir duruşma yapılarak Polat'ın tahliyesi sağlanacak. Böylece sevgililer birbirine kavuşacak. Hákim Öztürk, ‘‘Madem ki taraflar razı, o zaman biz de bu iki insanın yuvasını kurmak için çaba gösteriyoruz. Aksi durumda Dursun Ali Polat'a 10 yıl ceza vermemiz gerekir’’ diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı