Gündem Haberleri

  Aşık: 1-0 mağlubum

  Hürriyet Haber
  25.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ses benim ama montajlanmış Çakıcı bana savaş açtı 1-0 galip *Mesut Bey ‘Bekle’ dedi Ecevit'e de haber verdim Amerika’daki operasyonunun ayrıntılarını Alaattin Çakıcı'dan öğrendim DGM'ye başvurdum şimdi hesap vereceğim Beni suçlayanlar şişecek

  Alaattin Çakıcı ile yaptığı konuşmaların yayınlanmasından sonra sessizliğini bir süre koruyan Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Hürriyet'e yaptığı açıklamada ‘olay ses bantı’nı inkar etmedi. Aşık, ‘‘Değişik konuşmalarım montajlanmış’’ dedi. Aşık, çetelerin hepsinin kendisine düşman olduğunu savunarak, ‘‘Çakıcı bana savaş açtı. Yeni de değil. Çakıcı bugün bir sıfır galip’’ dedi. Aşık, istifası konunda Başbakan Mesut Yılmaz'ı aradığını söyleyerek, ‘‘Mesut Bey, ben geleyim sonra konuşuruz dedi. Size saygısızlık oluyor ama mecburum, kusura bakmayın dedim’’ diye konuştu.

  ŞİMDİ HESAP VERECEĞİM

  Aşık, ‘‘DGM'ye başvurdum. Şimdi hesap vereceğim. Bugün beni sorgulayanların hepsi şişecek’’ diye konuşurken, Çakıcı'ya yapılan ABD operasyonun ayrıntılarını bizzat kendisinden öğrendiğini de söyledi. Aşık, Hürriyet'in sorularını yanıtlarken şu değerlendirmelerde bulundu:

  TASDİK ETTİRİYOR

  Bu konuşmalar muhalefet döneminden. Değişik yerlerden montajlanmış. Kaçmasını söylemişim. ‘Böyle bir konuşmada nasıl olsa bana itiraz etmez, ona tasdik ettiririm’ duygusu ile söylüyor. Ben de önemsemiyor ya da anlamıyorum, ne demek istediğini. O da ötekinin üstüne bunu koyuyor. Dün DGM'ye başvurdum. Bunu suç duyurusu olarak alın ve soruşturma başlatın.

  ÇETEYE YARDIM ETMEDİM

  Hayatım boyunca çetelere, mafyaya en ufak bir yardımım olmadı. Kamuoyu böyle düşünmekte haklı. Ben de sade vatandaş olsam böyle düşünürdüm. Bu nedenle istifa ettim. Bakanlık ve milletvekilliği gücüne sığınmam. Ne varsa araştırılsın. Tekrar gelir miyiz, gelmez miyiz ona sonra bakılır. Şu anda rahatım. Herkes şunu bilmeli ki, çetelere hiçbir şekilde yardımım, korumam olmamıştır.

  ECEVİT'E HABER VERDİM

  Ecevit'e haber verdim. Şunları dedim: Beklemek istemiyorum. Size haber vermeden de olmaz. Ama bu haber sayın Başbakan'a giderse beni caydırır. Onun için bunu yapmam lazımdı. Çünkü, ben gelinceye kadar bekle diyebilir. O zaman da iş soğur. Bu ortamda bunu yapmam lazım.

  YILMAZ: YANLIŞ YAPIYORSUN

  Sonra Başbakan Yılmaz’ı aradım. Ben istifa ediyorum dedim. ‘Ben geleyim sonra konuşuruz’, dedi. Ben de öyle düşünüyorum, size saygısızlık oluyor; ama... mecburum, kusura bakmayın, bunu saygısızlık kabul etmeyin, dedim. Başbakan da ‘‘Ben seni biliyorum. Kamuoyuna, birşey varsa anlatırsın, birlikte anlatırız. Yanlış yapıyorsunuz’’ dedi.

  ÇAKICI BANA SAVAŞ AÇTI

  Adam bana savaş açmış, bütün çeteler gibi. Yeni de değil. Bugün Çakıcı bir sıfır galip. Olayın aslını arayın. Olay bile doğru değil. Bu konuşmaların dibindeki iddia şuydu: Mesut Bey onunla ilgili ölüm emri göndermiş. Ben de böyle birşeyin, doğru olmadığını söylüyorum. Çakıcı'ya haber göndermem olur mu benim? En ufak bir korumam olmamıştır. Sonuç ortadadır yakalandı. Ben yardım ettiysem, bu adam bana niye düşman oldu, diye de kimse sormuyor.

  MESAJCI OLMADIM

  Mesut Bey ile Çakıcı arasında mesaj alıp götürmedim. Ama her konuşmamla ilgili Mesut Bey'e bilgi veriyordum. O gün bilgi akışına ihtiyacımız vardı. Kimse o zaman bu kadar bilgiler nerden geliyor demedi. Susurluk bilgilerinin yarıdan fazlası bizden çıktı. Bana yapılan bu suçlamalardan dolayı herkes şişecek. Hükümete veya şahsıma savaş ilan etti; şu anda galip. Ama sonuçta hukuka inanlar ve ben galip geleceğim.

  İstifaya burada karar verdi

  Alaatin Çakıcı ile yaptığı konuşmalar nedeniyle bir siyasi depreme neden olan Devlet Bakanı Eyüp Aşık, dün akşam milletvekilliğinden istifa etti. Bandın yayınlanmasından sonra en kritik iki gününde Silivri'deki Ahmet Hamoğlu'na ait Silivri Klassis Golf and Country Club'a kapanan Aşık, kritik kararını burada tek başına aldı. Aşık, Başbakan Mesut Yılmaz'ın ABD-Meksika gezisini tamamlayıp yurda dönmesinden sonra bakanlık görevinden de ayrılacak. İstifa kararını önce, Başbakan Vekili Bülent Ecevit'e açıklayan ve ona ‘‘Sayın Başbakan engel olmaya çalışacağı için böyle bir yola başvurdum’’ diyen Aşık, daha sonra da Yılmaz'ı arayıp haber verdi. Yılmaz ise Eyüp Aşık'ın istifasını, ‘‘Herkese örnek teşkil edecek bir davranış’’ diye değerlendirdi. New York'ta bulunan Yılmaz, Aşık'ın dün sabah kendisini aradığını belirterek şunları söyledi:

  ‘‘Bana düşüncesini aktardı. Ben de bunu olumlu karşıladım. Arkadaşımız çetelerle, kanunsuzluklarla mücadelede şimdiye kadar büyük duyarlılık göstermiş, büyük katkıda bulunmuş bir arkadaşımızdır. Kendisine yönelik bir tertip karşısında böyle duyarlı bir tavır ortaya koymuş olmasının bu konuda herkese örnek teşkil edeceğine inanıyorum.’’

  Ecevit ise, Aşık'ın istifasını değerlendirirken, ‘‘Sayın Eyüp Aşık deneyimli bir devlet ve siyaset adamından beklenen davranışı göstermiştir’’ dedi. Aşık'ın kendisini aradığını ve istifa edeceğini bildirdiğini belirten Ecevit, şöyle konuştu:

  ECEVİT: BEKLENENİ YAPTI

  ‘‘Hakkındaki iddiaların suç duyurusu sayılması istemiyle DGM'ye başvurma kararı vermiş. Ayrıca, bakanlıktan ve milletvekilliğinden ayrılma kararı vermiş. Bu konuyu Sayın Cumuhurbaşkanı ile görüşmeden önce Sayın Başbakan ile görüştüm. Yalnız Sayın Başbakan, Eyüp Aşık'ın bakanlıktan çekilmesiyle ilgili işlemi kendisi yapmak istiyor. Böylece Eyüp Aşık deneyimli bir devlet ve siyaset adamından beklenen davranışı göstermiş oluyor.’’

  Aşık'ın istifasını ANAP'lılar da ‘yiğitlik’ diye değerlendirdi. Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan, ‘‘Yiğit adam. Öyle bazıları gibi dokunulmazlığı kalkmasın diye uğraşmaz. En doğru hareketi yaptı. Ne soracaklarsa sorsunlar’’ dedi. Aşık'ın milletvekilliğinden istifası tek taraflı bir karar. Ancak bu kararın geçerli olabilmesi için, Anayasa'ya göre Meclis'in, 276 salt çoğunluğu ile istifayı kabul etmesi gerekiyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı