Gündem Haberleri

  Aşı tartışması

  Hürriyet Haber
  03.11.2009 - 15:47 | Son Güncelleme:

  Başbakan'ın domuz giribiyle ilgili "aşı olmayacağım" çıkışı kafaları karıştırdı. Sağlık Bakan Akdağ, bugün Başbakan'ın aşı olacağını söylemedi ama 21 Ekim'de "Başbakan da aşı olacak" açıklamasını yapmıştı. Erdoğan, bugün Meclis'te yaptığı konuşmada Akdağ'a sert çıktı ve "Aşı olmayacağım" dedi. CHP Lideri Deniz Baykal ise Başbakan'a seslendi: "Başbakan aşı olmayacaksa vatandaş neden olsun"...

  BAŞBAKAN MECLİS'TE BAKAN AKDAĞ'A BÖYLE SESLENDİ - WEB TV  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/basbakan_ayni.jpgHalk arasında domuz gribi olarak bilinen A gribinden, resmi açıklamalara göre Türkiye’de bugüne kadar 11 kişi hayatını kaybetti.

  Sağlık Bakanlığı, gribe karşı karşı kapsamlı bir aşılama kampanyasına girişti.

  Ancak vatandaşlar soruyorlar;

  “Aşı yeterince güvenli mi? Yan etkisi var mı?”

  Kısacası, herkesin aklında “aşı olayım mı, olmayayım mı?”, “çocuklarımı aşı yaptırmalı mıyım?” soruları dolaşıyor.

  İşte bu sorular nedeniyle olsa gerek, bizzat Sağlık Bakanı da kameraların karşısına geçip, A gribi aşısı oldu.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bugün TRT ve Anadolu Ajansı’nı Bakanlığa çağırarak, bu iki kurumun kameraları önünde kendisine A gribi aşısı yaptırdı.

  Aşı olurken de açıklamalarda bulundu.

  Muhabirler sordular; “Cumhurbaşkanına, Başbakan'a, bakanlara, milletvekillerine aşı olmalarını önerdiniz mi?"

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

  Bakan Akdağ yanıt verdi;

  "Bilimsel kurullarımızın sıralamasına göre aşılama yapacağız. Benim önerimle kimseye aşı yapılmıyor. Bir de tabii 55-60 yaşın üzerindeki insanların biraz daha virüse karşı korumalı olduğu kabul ediliyor. Ancak siyasetçilerin ve benzeri toplumla yakın ilişki kuranların özelliği de şu; virüsü yayma konusunda onların daha dikkatli olması lazım. Bir siyasetçi yerine göre günde 300-500 insanla, bin insanla bile el sıkışabilir. Normal bir kişiye göre çok daha fazla kişiyle temas edildiği için hem kendisini koruması, hem diğerlerini koruması açısından gerekli tedbirlere riayet etmesi lazım. Aşı konusu yine bilimsel kurullarımızın sıralamasına göre olacak."

  Akdağ’ın açıklamasında hiçbir şekilde “Başbakan aşı olacak” ibaresi yer almıyor.

  BAŞBAKAN: AŞI OLMAYACAĞIM

  Aşı tartışması kamuoyunun en önemli gündem maddesi olunca, konu tabii ki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da soruldu.

  Erdoğan, TBMM’deki AK Parti grup toplantısı çıkışında, Hürriyet.com.tr’nin “aşı olacak mısınız?” sorusuna karşılık, açık ve net ifadelerle “aşı olmayacağını” açıkladı.

  Ancak Ankara’da kafaları karıştıran süreç, bu açıklamanın hemen ardından geldi.

  Başbakan, gazetecilerin önünde, hemen yanında duran Sağlık Bakanı’na dönerek, kendisinin ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aşı olacaklarına ilişkin olarak daha önce yaptığı açıklamayı hatırlattı ve, “Cumhurbaşkanı Gül’ün ve benim adımı vermişsin. Hemen düzelt” dedi.

  Akdağ ise Başbakan’a sadece “öyle değil efendim” demekle yetindi.

  SAĞLIK BAKANLIĞI: “AKDAĞ BUGÜN BAŞBAKAN AŞI OLACAK DEMEDİ”

  Bu tartışma üzerine, gözler Sağlık Bakanlığı’na döndü. Sağlık Bakanlığı basın müşavirliği, “Sayın Bakan Akdağ, bugün Sayın Başbakan’ın aşı olacağına dair herhangi bir ifade kullanmamıştır” açıklamasını yaptı.

  Ancak ya daha önce?

  Arşiv taraması yapıldığında ortaya çıkıyor ki, Sağlık Bakanı Akdağ aslında Başbakan Erdoğan’ın A gribi aşısı olacağını daha önce resmen açıklamış.

  Sağlık Bakanı Akdağ, 21 Ekim tarihinde, mecliste Akşam Gazetesi muhabiri Ebru Toktar Çekiç'e verdiği röportajda "Başbakan'ın da aşı olacağını söylemişti". Haber gazetede şöyle yayınlanmıştı:

  Aşı tartışması

   21 Ekim'deki haberde aşının güvenli olduğunu vurgulayan Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aşılanacağını açıkladı. Akdağ, 'Sadece Başbakan değil, hastalığı erken kapma riski olan memurları ve  yöneticileri aşılayacağız' dedi. Akdağ, 'Erdoğan da Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi civasız aşı mı olacak?' sorusunu 'Vatandaşa ne yapıldıysa, herkese o yapılır. Sadece hamilelere katkı maddesi daha az olan aşıyı temin edeceğiz' diye yanıtladı."

  ERDOĞAN: SAĞLIK BAKANI İLE AYNI DÜŞÜNMÜYORUM

  Başbakan partisinin grup toplantısında, domuz gribine yönelik “tokalaştığınızda ellerinizi yıkayın” gibi uyarılar yaptı. Ancak aşı konusunda, sıralarda oturan Sağlık Bakanı Akdağ’a dönerek, “Aşı konusunda Sağlık bakanımla aynı düşünmüyorum. Aşı kendi isteğine bağlı olmalı dedi.

  TARTIŞMANIN NEDENİ NE?

  Peki Başbakan Erdoğan ile Sağlık Bakanı arasındaki, gazetecilerin önünde yaşanan bu anlaşmazlığın nedeni ne?

  Bunun sırrı da, yine Başbakan Erdoğan’ın bugün TBMM’de yaptığı AK Parti grup toplantısındaki sözlerinde yatıyor.

  Konuşmasında domuz gribine değinen Erdoğan, tüm vatandaşlara bir tavsiyesi olduğun belirterek, "Bu süreç içinde öpüşmeyiniz, tokalaştığınızda lütfen ellerinizi yıkayınız, mümkünse hemen dezenfekte ediniz" dedi.

  “KAMPANYA YANLIŞ”

  Domuz gribi aşısı konusunda Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile aynı düşünmediğini de ifade eden Başbakan Erdoğan, kimsenin aşı konusunda zorlanamayacağını vurguladı. Erdoğan, bu konunun vatandaşın kendi inisiyatifine bırakılması gerektiğini belirterek, "Ama 'muhakkak yaptırmak gerekir' diye bir kampanya yürütülmesi doğru değildir, yanlıştır" diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, ebeveynlerin istemesi halinde aşı yapılabileceğini belirterek, "Çünkü otoriteler de bu konuda değişik değişik kanaatler belirtiyor. Kimisi olmalıdır kimisi olmamalıdır diyor. Öyleyse yapmamız gereken siyasi irade olarak bunu isteğe bağlı hale getirmektir. Niye? Bunu yarın kimse siyasi iradeye faturasını kesmesin. Cebren bu iş olmaz" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı