Gündem Haberleri

  Aşı onları da karşı karşıya getirdi

  Hürriyet Haber
  04.11.2009 - 21:33 | Son Güncelleme:

  Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand, Star Haber'deki meslekdaşı Uğur Dündar, ATV Haber ve Show Haber merkezini emek hırsızlığı ile suçladı. Birand'ın bu suçlamasına Star Haber'den çok sert bir cevap geldi.

  Aynı zamanda CNN Türk haberin Genel Yayın Yönetmeri olan Mehmet Ail Birand, dün CNN Türk Ankara Haber Müdürü Hande Fırat ile birlikte Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı konuk etti. Bu sohbette Sağlık Bakanı Akdağ'ın önemli cümleleleri, Birand'ın "emek hırsızı" diye söylediği kanallarca yayınlandı.

  Bunun üzerine Mehmet Ali Birand önce bu açıklamayı yaptı:
   
  "Bugün, Hande Fırat’la birlikte Sağlık Bakanı Recep Akdağ'la bir söyleşi yaptım.

  Söyleşi, CNN Türk'ten canlı yayınlandı. Kanal D haber bülteninde de uzun uzun yer aldı.

  Söyleşi önemliydi. Çünkü daha bir - iki saat önce, Başbakan Erdoğan, parti grubunda Recep Akdağ'ın gözlerinin içine baka baka, aşı olmayacağını söylemişti. Dahası bakanıyla aynı düşüncede olmadığını belirtmişti.

  Yani günlerdir Türk halkını aşı olmaya ikna etmek için çabalayan bakanı, bizzat başbakan ters köşeye yatırmıştı.

  Habercilik jargonunda bunun adı, atlatma haberdir.

  Atlatma haberlere gıptayla, hatta biraz da kıskançlıkla bakılır. Ama saygı gösterilir. Oysa bugün, neredeyse tüm rakiplerimiz bu saygıyı bizden esirgedi.

  Sağlık Bakanıyla yaptığım bu çok özel söyleşiyi hem Show TV hem de atv izin almadan, CNN Türk yayınından çalarak kullandı.

  Aynı yöntemi ne yazık ki Star televizyonu da izledi. İzin vermedik buna rağmen yayınladılar.

  Üç televizyon, haber bültenlerinde alenen "emek hırsızlığı" yaptılar.

  Umarım bir daha yapmazlar.

  Çünkü yaptıkları; bize olduğu kadar kendilerine ve mesleklerine de saygısızlıktır. Lütfen biraz saygı...

  Mehmet Ali Birand"

  Birand'ın bu açıklamasına Star Haber'den aynı sertlikte yanıt geldi.
   
  İşte Star Haber Merkezi'nin açıklaması:

  "Kanal D Haberin sorumlusu ve sunucusu Mehmet Ali Birand yayın sırasında arkadaşlarınca yanlış bilgilendirilmiş Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın söz konusu açıklamayı CNN Türk'e yaptığını hem haberde belirttik, hem de Uğur Dündar anons etti.

  Dolayısıyla etik dışı bir davranış söz konusu değil! Anlaşılan Birand'ı arkadaşları yayın sırasında gaza getirmişler..O da dereyi görmeden paçayı sıvamış!.. Bunda çalıştıkları kanalın tüm reyting ölçümlerinde birinci olmasına rağmen, haberde bizi bir türlü geçememelerinin etken olduğunu düşünüyoruz. Dün akşam ona yine büyük farklar attık!

  Haber hırsızlığı çok ağır bir suçlama.. Bize hırsız diyebilecek adamın alnını karışlarız.. Haber merkezimizde hiçbir arkadaşımızın ne hırsızlıktan ne de dolandırıcılıktan sabıkası bulunmuyor! Hırsızlık ve dolandırıcılıktan söz etmeye başlarsak, birileri sokağa çıkamaz!! Ayrıca bu merkezde hiçbir kimsenin ve yakınlarının, çalıştığı kanala program yapıp satan yapım şirketi de bulunmuyor! Ona şunu da hatırlatmak isteriz. O, çalıştığı kanalın sahibinin, yani Sayın Aydın Doğan'ın aynı zamanda Star TV" nin de sahibi olduğunu, bilmiyor herhalde

  Star TV Haber Merkezi"

  Ancak tartışma bitmedi. Bu kez Kanal D yönetimi açıklama yaptı:

  "Sağlık Bakanı’nın CNN TÜRK-KANAL D ortak haber merkezi adına Mehmet Ali Birand ile Hande Fırat’a verdiği özel demecin diğer Ana Haber Bültenleri tarafından etik kurallara uyulmadan, hatta kullanılmaması istenmesine rağmen, logoları silinerek ekrana getirilmesi, hele bugün internet sitelerinde, CNN TÜRK ve Kanal D Ana Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand hakkında, gazetecilik tartışmasının ötesine taşan ve tamamen kişisel, çok haksız suçlamalarla dolu bir açıklamanın yapılması tarafımızdan derin bir hayal kırıklığı ile karşılanmıştır. Bu olayın özellikle bizim grubumuzdaki yayıncıları ilgilendiren bölümünün ise, sistemin bundan böyle yayıncılık etiğine uygun işlemesi için, Mehmet Ali Birand’ın talebi üzerine, “Doğan Yayın Konseyi” ne başvurulması uygun görülmüştür.

  Kanal D Yönetimi"

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı