Gündem Haberleri

  Asgari ücret iyileştirme toplantısı yarın

  Hürriyet Haber
  09.07.2001 - 12:57 | Son Güncelleme:

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yürürlükteki brüt 146 milyon 947 bin 500 lira olan asgari ücreti iyileştirmek üzere yarın toplanacak.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın açış konuşmasının ardından Çalışma Genel Müdürü Ömer Benokan'ın başkanlığında çalışmalarını sürdürecek komisyon, ücrete yapılacak zam oranlarını ele alacak.


  Komisyona işçi tarafının temsilcisi olarak katılan Türk-İş yürürlükteki asgari ücretin, yürürlüğe girdiği 1 Ocak'tan bu yana yüzde 50 oranında aşınmaya uğradığını savunarak, saptanacak yeni ücretin en düşük memur maaşı veya SSK prim taban ücreti olan 210 milyon lira düzeyinde saptanmasını istiyor. İşveren tarafı TİSK asgari ücretin günün ekonomik koşullarında değerini yitirdiğini kabul etmekle birlikte, işverene ek mali yük getireceği gerekçesiyle Türk-İş talebine sıcak bakmıyor ve daha makul bir artış yapılmasını öneriyor.


  Yarın toplanacak komisyonun bu ay içinde yapacağı çalışmaların ardından iyileştirilen yeni ücretin 1 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe girebileceği belirtiliyor.


  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5 işçi, 5 işveren ve 5 hükümet temsilcisi olmak üzere toplam 15 kişiden oluşuyor.


  Brüt 139 milyon 950 bin lira, net 102 milyon 369 bin 600 lira olan asgari ücret, komisyonun daha önce aldığı karar uyarınca 1 Temmuz'da yüzde 5 oranındaki artışla brüt 146 milyon 947 bin 500 liraya, net 107 milyon 323 bin 830 liraya yükselmiş, işçi sendikaları bu artışa karşı çıkarak komisyonun toplanmasını hükümetten talep etmişti.


   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı