Gündem Haberleri

  Asgari ücret 4. toplantısı yarın

  Hürriyet Haber
  06.12.2001 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 4. toplantısını yarın yapacak.

  Komisyonun yarın gerçekleştireceği 4. toplantıda, 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni ücretin temel kriterlerini oluşturan DPT, Maliye Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı`ndan gelecek verilerle, Hacettepe Üniversitesi`nin hazırlayacağı besin içi ve besindışı harcama kalıplarının değerlendirilmesi bekleniyor. DİE`nin yeni ücrete ilişkin hazırlayacağı verilerin ise komisyonun daha sonraki toplantısında ele alınması öngörülüyor.

  Bugüne dek 3 kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu`nun 4`ncü toplantısının ardından yapacağı bir veya iki toplantı sonrasında, 1 Ocak 2002`den geçerli olacak yeni ücreti saptayıp, kamuoyuna açıklaması bekleniyor. Daha önceki toplantılarda Asgari Ücret Tespit Yönetmeliği`nin Anayasa`nın 55. maddesinde yapılan değişikliğe paralel değiştirilmesine ilişkin çalışma yapmak üzere oluşturulan alt komisyonun Türk-İş`in muhalefeti nedeniyle bir çalışma yapmadığı öğrenildi.

  Yetkililer, Asgari Ücret Tespit yönetmeliğinde yapılacak değişikliğin, büyük bir olasılıkla bu yıl gerçekleşemeyeceğini belirterek, yeni ücretin mevcut yönetmelikler çerçevesinde saptanacağını kaydettiler. Türk-İş Asgari Ücret Tespit Yönetmeliği`nin sadece Anayasa`nın 55. maddesinde yapılan değişikliğe paralel bir maddede yapılmasını isterken, TİSK ise yönetmeliğin tümünün değiştirilmesini talep ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı