Gündem Haberleri

  Asbestli Otapan’a bakandan giriş izni

  Çilem KAYA/ANKARA
  08.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüksek miktarda asbest içerdiği için Türkiye’ye girişine izin verilmeyen Hollanda bandralı "Otapan" gemisine Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun, 19 Kasım 2007’de ülkeye girme izni verdiği ortaya çıktı.

  AKP’nin 22 Temmuz seçimlerinden önceki Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ise izin vermemişti.

  Hollanda, iki yıl önce Otapan’da 1 ton asbest bulunduğunu bildirmiş, ancak gemide 77 ton asbest bulunması üzerine Türk karasularına alınmamıştı. Bu gelişme üzerine Hollanda hükümeti, gemideki asbesti temizleyerek 850 kilograma düşürdüğünü öne sürerek Pepe’nin bakanlığı döneminde, 25 Mayıs 2007’de yeniden başvurdu. Ancak Pepe Basel Sözleşmesi, Atıkların Taşınımına ilişkin Direktif’in Madde 11.1.(c) bendindeki, "Bildirimde bulunan firmanın daha önceden yasadışı trafik veya benzer konuda suçlu bulunması" hükmü gereğince Otopan’a izin vermedi.

  Veysel Eroğlu döneminde Hollanda hükümeti, giriş izni için yeni bir başvuru yaptı. Bakanlık, 19 Kasım 2007’de Hollanda hükümetine, geminin Türkiye’ye girmesine izin verildiğini bildirdi. İzin gerekçesinde şöyle denildi: "Bugüne kadar 15 tona kadar asbest içeren ve emsal teşkil edecek gemilere izin verilmiş durumdadır. Dolayısıyla Basel Sözleşmesi kapsamında, yeni notifikasyon düzenlenen bu geminin kabul edilmemesi için teknik açıdan bir sebep kalmamıştır. Ayrıca bölgede bulunan söküm tesisleri de Bakanlığımızca lisanslandırılmış veya geçici çalışma izni verilmiş durumdadır."

  Asbestli Otapan’a bakandan giriş izni
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı